Komisja ds. etyki przy MKOl potwierdziła, że wszczęła dochodzenie w związku z doniesieniami, że irlandzki żeglarz Peter O'Leary w igrzyskach w Pekinie obstawił zakłady bukmacherskie, typując zwycięstwo rywala.

Sprawa ta wyciekła w niedzielę i została nagłośniona przez "Irish Independent". Mimo, iż dotyczy sprawy sprzed czterech lat, MKOl traktuje ją bardzo poważnie, ponieważ w 2008 r. wprowadził dla sportowców zakaz obstawiania zakładów w konkurencjach, w których startują.

Uczestniczący w londyńskich igrzyskach O'Leary odmówił ustosunkowania się do tych kontrowersji, tłumacząc się przez osoby ze swego otoczenia, że był naiwny. W poniedziałek jego adwokaci oświadczyli, że zarzuty mają na celu zdyskredytowanie żeglarza.

Jego sprawą zainteresował się także irlandzki komitet olimpijski, żądając ujawnienia dokumentacji.

Według irlandzkiej gazety, O'Leary obstawił dwa zakłady (płatne 12:1) na sumy 41 euro oraz 259 euro, dokonując przelewu z osobistego konta. Dzięki nim zarobił blisko 4 tys. euro.

Startujący w Londynie w żeglarskiej klasie Star O'Leary wraz ze swym partnerem Davidem Burrowsem w pierwszych dwóch wyścigach zajął drugie i szóste miejsce.

Irlandczycy liczą, że ich załoga wywalczy pierwszy dla kraju medal w olimpijskich zawodach żeglarskich od czasu, gdy dwójka David Wilkins i James Wilkinson zdobyła srebro igrzysk w Moskwie (1980) w klasie Latający Holender.