Resort spraw wewnętrznych planuje przeznaczyć 1-2 mld zł na remonty komisariatów policji i komend, głównie powiatowych, w czasie 3 do 5 lat - poinformował w czwartek sejmową komisję wiceszef MSW Michał Deskur.

Deskur, który odpowiada za policję, przedstawił członkom sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych informację z realizacji programu modernizacji policji, straży granicznej, straży pożarnej i BOR na lata 2007-2011.

"MSW przygotowuje listę komend i komisariatów policji, które wymagają remontów. Jesteśmy w trakcie przygotowywania szacunków, ile by to kosztowało. Jest to budżet pomiędzy 1 a 2 mld złotych" - powiedział Deskur.

"Planujemy, że w czasie od 3 do 5 lat będziemy w stanie wyremontować albo stworzyć nowe obiekty, tak aby każdy z nich wyglądał podobnie i żeby wyposażenie każdego komisariaty i komendy było podobne" - dodał wiceszef MSW.

Deskur podsumował także program modernizacji służb mundurowych podległych MSW. Trzyletni program pierwotnie miał zakończyć się w 2009 r., ale z powodu kryzysu został przesunięty na kolejne lata.

"Należy pozytywnie ocenić efekty realizacji tej ustawy. Służby otrzymały dodatkowo ponad 6,3 mld zł. To pozwoliło m.in. na wymianę i modernizację sprzętu, zakup uzbrojenia, pojazdów, remonty obiektów i budowę nowych. Nastąpiła zmiana jakościowa i wizerunkowa służb objętych tym programem" - powiedział Deskur.

Najwięcej pieniędzy przeznaczono na ten cel w 2008 r. - 2,5 mld zł, 2009 - 2 mld, 2007 - 1,2 mld, w 2010 - 500 mln.

W 2011 r. na ten cel przeznaczono 102 mln zł. Z tej kwoty policja dostała 69 mln zł, Straż Graniczna i PSP - po 12 mln zł, BOR - 7 mln zł.

Jarosław Zieliński (PiS) powiedział, że różnica między planowaną wysokością wydatków na cały program modernizacji a rzeczywistym wykonaniem wynosi 527 mln zł. "Przy rozciągnięciu programu z trzech do pięciu lat, tyle realnie pieniędzy było mniej" - powiedział Zieliński.

1 lipca uposażenie każdego policjanta zwiększyło się o 300 zł brutto

"Teraz są dalsze potrzeby kontynuacji programu modernizacyjnego. Do tego powinniśmy na poważnie wrócić. Trzeba wciąż dodatkowych środków na te działania, zakupy i szeroko pojętą modernizację służb mundurowych" - mówił poseł PiS.

Podobnego zdania byli Krystyna Łybacka (SLD) i Edward Siarka (SP). "Przypomnę, że komisja dwukrotnie postulowała kontynuację tego programu" - powiedziała Łybacka. "Dołączę również do grona tych osób, które podkreślają konieczność kontynuacji modernizacji naszych służb. Jest to rzecz konieczna" - dodał Siarka.

Odpowiadając na pytania posłów Deskur poinformował, że MSW szuka dodatkowych środków na ten cel. "W tym roku zaczęliśmy szukać dodatkowych pieniędzy w budżecie MSW. Takich wolnych pieniędzy nie ma. Jestem przekonany, że minister finansów też nie będzie w stanie znaleźć odpowiednich, dodatkowych środków. Jeśli budżet dla MSW w roku 2013 będzie porównywalny z budżetem na rok 2012, to już dzisiaj mogę potwierdzić, że bardzo byłoby trudno mówić o kolejnym programie modernizacyjnym" - ocenił.

Wiceszef MSW przypomniał, że 1 lipca uposażenie każdego policjanta zwiększyło się o 300 zł brutto. "Tak naprawdę można powiedzieć, że te dodatkowe 300 zł od 1 lipca jest jak gdyby taką małą ustawą modernizacyjną" - powiedział Deskur.