06.07. Warszawa (PAP) - Ponad 6 mln zł wydało miasto na zabezpieczenie medyczne podczas Euro 2012 - poinformowano w piątek na konferencji prasowej w stołecznym ratuszu. Służby medyczne interweniowały ponad 2,2 tys. razy.

Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz powiedział, że pieniądze zostały wykorzystane m.in. na zabezpieczenie przez służby medyczne Stadionu Narodowego, Strefy Kibica i ich okolic oraz tras przejścia kibiców.

"Mistrzostwa Euro 2012 przebiegały w Warszawie bardzo spokojnie. Odnotowano jedynie drobne interwencje. Byliśmy przygotowani na bardziej dynamiczne działania" - zaznaczył.

Koordynator medycznego zabezpieczenia Euro 2012 w Warszawie Paweł Chęciński powiedział, że po raz pierwszy karetki pogotowie podczas imprezy masowej w Warszawie były rozmieszczone na ulicach miasta, by móc szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia.

Według niego zaskakująco niewielka liczba osób podczas mistrzostw trafiała do izb wytrzeźwień; w tym czasie izba przy ul. Kolskiej ani razu nie była w 100 proc. wypełniona, z kolei do polowej izby wytrzeźwień przy strefie średnio dziennie trafiała jedna osoba.

Chęciński poinformował, że podczas mistrzostw służby medyczne interweniowały 2 239 razy, w tym najwięcej w Strefie Kibica - 1268. Podkreślił, że znaczna część interwencji, bo aż 486 w strefie - dotyczyło obsługi. Z kolei w przypadku lotniska, pomocy obsłudze portu udzielono 379 razy ze wszystkich 551 przypadków. Pomocy medycznej udzielono 155 obcokrajowcom. Niewielka liczba osób korzystała z przychodni wyznaczonych do obsługi podczas Euro. Do szpitali łącznie odtransportowano 120 osób.

Na terenie miasta w dni meczowe pracowały dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego oraz patrole ratownicze. W Strefie Kibica były cztery punkty opieki medycznej oraz punkt krótkoterminowej opieki dla osób nietrzeźwych. Punkty opieki medycznej były także na Stadionie Narodowym, lotnisku Chopina i w FanCampie.

Chęciński zaznaczył, że przygotowania do Euro 2012 trwały kilka lat. W tym czasie 162 mln zł wydano na przygotowanie szpitali, 1 mln zł na przygotowanie przychodni. 3,8 mln zł wykorzystano na przygotowanie 300 łóżek w szpitalach na wypadek zdarzenia masowego. "Niewykorzystane przez szpitale zapasy na pewno zostaną wykorzystane" - zapewnił. W zabezpieczeniu medycznym podczas Euro 2012 wzięło udział 10 szpitali referencyjnych i trzy pomocnicze.