20 mln dolarów rocznie, których od Polski na utrzymanie bezpieczeństwa w Afganistanie po 2014 r. chcą Stany Zjednoczone, to nie jest kwota, która byłaby trudna do udźwignięcia przez polski budżet - uważa wicepremier szef PSL Waldemar Pawlak.

"Jeżeli to jest cena bezpieczeństwa w regionie i bezpieczeństwa przedsięwzięć, które mogą być owocne w wymiarze gospodarczym w relacjach z Afganistanem, to jest cena umiarkowana" - powiedział Pawlak we wtorek dziennikarzom w Sejmie.

Zwrócił uwagę, że na cele rozwojowe, na wzmacnianie społeczeństwa afgańskiego płacimy obecnie około 8 mln dol. rocznie. W tym kontekście jego zdaniem suma, jaką miałby płacić nasz kraj już po wycofaniu wojsk z Afganistanu, nie jest szczególnie zaskakująca. "Bezpieczeństwo kosztuje, ale brak bezpieczeństwa kosztuje jeszcze bardziej" - zauważył polityk.

Pawlak podkreślał, że bardzo ważne jest, aby dorobek sił koalicyjnych w Afganistanie nie został zmarnowany. Jego zdaniem aby to osiągnąć, trzeba rozwiązań militarnych, pokojowych, a także pomocy dla tego kraju.

Jak zaznaczył, stanowisko polskie w tej sprawie powinno uwzględniać elementy aktywnej troski o to, co będzie po wycofaniu się wojsk koalicyjnych z Afganistanu. "Żeby nie było tak, że nasi żołnierze przelewali krew na marne i żeby nie było tak, że w ciągu kilku miesięcy czy lat z powrotem wrócą porządki, które były przedtem" - oświadczył wicepremier.

Według wstępnego planu NATO do funduszu stabilizacji Afganistanu w latach 2015-2020 powinno wpłynąć 4,2 miliarda dolarów. USA pokryłyby około połowy tej kwoty, a resztę - pozostałe kraje Sojuszu i sam Afganistan. USA chciałyby, żeby Polska wpłacała do funduszu rocznie 20 mln dolarów przez 10 lat.