"Dziękuję Tomaszowi Lisowi za przyjęcie mojej oferty poprowadzenia tygodnika Wprost i dobrze wykonywaną przez ponad 20 miesięcy pracę. Życzę mu sukcesów w jego prywatnym przedsięwzięciu mediowym. Szanuję czyste reguły w biznesie i one są powodem mojej decyzji" - napisał Lisiecki w komunikacie zamieszczonym we wtorek na stronie tygodnika.

W listopadzie ub.roku Lis poinformował, że zaangażował się w budowę nowego serwisu internetowego, który sam określał mianem "polskiego Huffington Post". Według jego zapowiedzi portal ma "połączyć blogi osób kształtujących polską debatę publiczną w różnych dziedzinach z artykułami dziennikarzy w redakcji". Redaktorem naczelnym nowej witryny ma być Tomasz Machała - do niedawna dziennikarz Polsatu, publikujący też we "Wprost".

Na stronie internetowej poświęconej swojemu nowemu projektowi Lis zamieścił we wtorek oświadczenie, w którym podziękował współpracownikom z "Wprost". "Przejmowaliśmy upadające pismo i niemal nikt nie dawał nam szans. Dziś sprzedaż tego pisma jest o 2/3 wyższa, a operacja ratunkowa zakończyła się niekwestionowanym sukcesem" - napisał.

Lis kierował "Wprost" od maja 2010 r.

Na stanowisku naczelnego zastąpił wówczas pełniącą obowiązki naczelnej Katarzynę Kozłowską. Wcześniej, w latach 90., był korespondentem TVP w USA, potem współtworzył Fakty w TVN i kierował redakcją "Wydarzeń" w Polsacie. W Polsacie prowadził też program "Co z tą Polską?". Od 2008 r. w TVP2 ma publicystyczny program "Tomasz Lis na żywo". Jest dziewięciokrotnym laureatem "Wiktora", trzykrotnie był też Dziennikarzem Roku tygodnika "Press".

Kim jest nowy redaktor naczelny

Michał Kobosko był m.in. zastępcą redaktora naczelnego "Pulsu Biznesu". W latach 2005-2006 pełnił obowiązki zastępcy redaktora naczelnego oraz redaktora naczelnego miesięcznika "Forbes". Od 2006 r. był redaktorem naczelnym "Newsweek Polska", a od 2009 - gazety "Dziennik. Polska-Europa-Świat". Później, po fuzji "Gazety Prawnej" i "Dziennika" został redaktorem naczelnym "Dziennika Gazety Prawnej". W 2010 r. został wydawcą czasopism "Newsweek Polska" i "Forbes". Od września 2011 r. jest redaktorem naczelnym wydawanego przez Poin Group dwutygodnika "Bloomberg Businessweek Polska".

"Wprost" ukazuje się już prawie 20 lat

Pierwszy numer "Wprost" - wówczas wydawanego w Poznaniu pisma społeczno-politycznego - ukazał się w grudniu 1982 r. Od 1989 r. pismo jest tygodnikiem ogólnopolskim. Większość udziałów Agencji Wydawniczo-Reklamowej Wprost Platforma Mediowa Point Group kupiła w grudniu 2009 r.

Od 1991 r. "Wprost przyznaje tytuł Człowieka Roku. Pod patronatem tygodnika przyznawane są też Nagrody Kisiela.

We wtorek wieczorem w Auli Politechniki Warszawskiej ma odbyć się gala Człowieka Roku 2011 "Wprost", którym uhonorowano premiera Donalda Tuska. Jak powiedziała PAP rzeczniczka Point Group Anna Pawłowska-Pojawa, tytuł przyzna premierowi Michał Lisiecki.