Mec. Andrzej Grabiński został w czwartek wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego Trybunału Stanu. Grabiński został zgłoszony przez PiS po tym, gdy w sejmowym głosowaniu dwukrotnie przepadła zaproponowana przez PiS kandydatura byłego posła Karola Karskiego

Grabiński zasiadał w Trybunale w poprzedniej kadencji. Jego kandydaturę poparło 428 posłów; nikt się nie wstrzymał i nikt nie był przeciwny.

Sejm poparł wcześniej wszystkie kandydatury zaproponowane do TS przez PO, Ruch Palikota, PSL, SLD i Solidarną Polskę.

Z rekomendacji PO w TS zasiadają: Jolanta Zajdel-Sarnowicz, Lech Adamczyk, Kazimierz Barczyk, Anna Bogucka-Skowrońska, Dariusz Kijowski, Józef Medyk, Andrzej Wosiński oraz Romana Orlikowska-Wrońska.

Z rekomendacji PiS oprócz Andrzeja Grabińskiego w Trybunale są: Grzegorz Górski, Piotr Andrzejewski, Zbigniew Romaszewski i Mariusz Muszyński.

Klubu Ruchu Palikota zgłosił Janusza Łomżę oraz Eleonorę Zielińską, a klub PSL, przy wsparciu klubu PO - Pawła Jandę; klub SLD, wspierany przez PSL, zaproponował Sylweriusza Królaka; klub Solidarna Polska, również wspierany przez PSL - Pawła Śliwę.

Sejm wybiera skład Trybunału Stanu na pierwszym posiedzeniu. Trybunał Stanu składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu. Zastępcy przewodniczącego Trybunału oraz co najmniej połowa członków TS powinni mieć kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego. Przewodniczącym Trybunału Stanu jest Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

Za naruszenie konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem, odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą: prezydent, premier oraz ministrowie, prezes NBP, prezes NIK oraz członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.