Prace nad zmianami będą bardzo szybkie, by przeciwnicy nie zdążyli ich zablokować.
Czeka nas reformatorskie półrocze 2012. Wszystkie najważniejsze zmiany rząd chce uchwalić do przyszłorocznych wakacji – wynika z informacji „DGP”. Politycy Platformy obawiają się, że jeśli prace nad projektami będą się przedłużać, wzrośnie opór wobec zmian i trudno będzie przeforsować część propozycji.
Na pierwszy ogień pójdą budżet i reforma składki zdrowotnej rolników. Ustawa budżetowa trafi do Sejmu na początku grudnia z deficytem nie wyższym niż 35 mld. Ma zostać uchwalona do końca lutego. – Wszystko wskazuje na to, że minister Rostowski zdecyduje się na II wariant ustawy, zakładający niższy, 2,5-proc. wzrost PKB – mówi nam polityk z otoczenia ministra finansów. W tym samym czasie zakończą się prace nad reformą składki zdrowotnej rolników. Premier Donald Tusk w expose zapowiedział, że od lutego rolnicy mający gospodarstwo od 6 do 15 ha zapłacą 18 zł miesięcznie, a ci powyżej 15 ha – 36 zł.
Później mają być szykowane kolejne projekty: kwotowej waloryzacji emerytur, wydłużenia wieku służby uprawniającego do emerytury dla policjantów i żołnierzy czy podatku od kopalin. Największy wysyp projektów ma nastąpić w marcu i kwietniu. – Trzeba przeprowadzić projekty ustaw w dobrym tempie jako całościową koncepcję zmian – mówi nam szef klubu PO Rafał Grupiński.
Założenia do części ustaw resort finansów ma już gotowe. Podczas prac nad expose premier dysponował wyliczeniami dotyczącymi różnych wariantów zmian podatkowych, ulg, becikowego, części ustaw emerytalnych, dlatego przygotowanie ustaw nie zajmie dużo czasu. Z kolei Michał Boni jeszcze przed wyborami miał gotowe propozycje dotyczące składki zdrowotnej rolników czy różne warianty wydłużenia wieku emerytalnego. – Myślę, że najsprawniej uda się zmienić emerytury mundurowe, bo zmiany nie godzą w prawa już nabyte – mówi Aleksander Łaszek, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Nowy rząd zaczyna działać od dziś. Najpewniej we wtorek zbierze się na pierwszym posiedzeniu, na którym premier ma omówić plan działań. W ciągu kilku dni mają zapaść ustalenia dotyczące trybu prac nad pierwszymi ustawami. Jeszcze w tym tygodniu strona rządowa ma rozmawiać z marszałek Sejmu Ewą Kopacz i szefem klubu PO o przyspieszeniu prac. Najwięcej do zrobienia będą miały dwa resorty: finansów oraz pracy i polityki społecznej. To przez nie będzie przechodzić większość zmian.