Rafał Grupiński został wybrany we wtorek wieczorem na nowego przewodniczącego klubu parlamentarnego PO. Z kolei senackim klubem PO pokieruje ponownie senator Marek Rocki.

Za kandydaturą Grupińskiego opowiedziało się w głosowaniu 222 parlamentarzystów PO; przeciw było 25, a wstrzymał się 1. Grupińskiego na szefa klubu Platformy rekomendował premier Donald Tusk, kontrkandydatów nie zgłoszono.

Grupiński po wyborze powiedział dziennikarzom, że jest zobowiązany wobec wszystkich posłów, którzy wzięli udział w tym głosowaniu. "Cieszę się bardzo z rekomendacji pana przewodniczącego. Mam nadzieję, że najbliższe tygodnie pokażą, że nasz klub działa dobrze i sprawnie" - mówił.

Jak zaznaczył, liczy na dobrą współpracę z marszałek Sejmu Ewą Kopacz

"Klub parlamentarny PO musi być wsparciem dla pani marszałek i takie wsparcie będziemy się starali przez całą tę kadencję pani marszałek dawać" - zapewnił.

Pytany o pierwsze decyzje na stanowisku szefa klubu mówił, że to przede wszystkim ustalenie podziału komisji sejmowych i wybór reszty władz klubu.

Dotychczasowy szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz powiedział, że szefowanie klubowi PO będzie wspominać jako "kawał fajnej funkcji i dobrze spełnionego czasu".

"Zawsze trochę żal, ale Rafał był wiceprzewodniczącym klubu, więc jako jego szef też sobie świetnie poradzi. Z radością właśnie jemu przekazuję tę funkję" - powiedział Tomczykiewicz.