Para z Moskwy została oskarżona o dystrybucję pirackich filmów przez Internet. Straty studiów filmowych i właścicieli kontentu szacuje się na 1,08 mld dolarów – podaje portal advanced-television.com

Akt oskarżenia jest efektem długiego śledztwa i stanowi pierwszy w Rosji przykład wielkiej afery internetowego piractwa dotyczącego filmów.

Zastępca prokuratora generalnego Rosji powiedział, że para działająca pod pseudonimami Ripper, Szturman, Nadieżda i Piratka, rozprowadzała w sieci filmy z pomocą znajomego w Niemczech, znanego jako „Apple”, za pośrednictwem portalu interfilm.ru, użyczającego dostęp do plików filmowych. Wejście na portal interfilm.ru zostało zablokowane w Holandii w 2009 roku na wniosek rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych – relacjonowała agencja Interfax.

Para miała rozprowadzić ponad 30 filmów, w tym „Shrek 3” i „28 Weeks Later” w okresie między kwietniem 2007 roku i wrześniem 2008 roku.
Moskwa zabiega o podpisanie w tym roku porozumienia w sprawie członkostwa w Światowej Organizacji Handlu, WTO. Prawa własności intelektualnej były jedną z kluczowych kwestii wysuwanych przez negocjatorów z USA