Bliski współpracownik Kalisza, Włodzimierz Piątkowski potwierdził w rozmowie z PAP, że wiceszef klubu Sojuszu weźmie w środę udział w spotkaniu z Biedroniem.

Biedroń powiedział PAP, że do spotkania dojdzie o godz. 9.15 w sejmowej restauracji "Hawełka". "Będziemy oczywiście rozmawiali przede wszystkim na temat projektu ustawy o związkach partnerskich. Chcielibyśmy ustalić ewentualnie, jak ten projekt będzie wyglądał" - tłumaczył.

W sobotę szef klubu SLD Leszek Miller zapowiedział, że Sojusz ponownie złoży w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich.

Według Biedronia podczas środowego spotkania z Kaliszem zastanowią się "czy podtrzymywać wcześniejszy projekt złożony przez SLD, czy być może zaproponować nowy projekt". W jego opinii, być może projekt SLD "wymaga weryfikacji".

"Chcielibyśmy przygotować projekt, który będzie ponad podziałami politycznymi, partyjnymi, bo dotyczy on bardzo ważnej sfery naszego życia - praw człowieka, praw obywatelskich" - powiedział Biedroń. Według niego w takich kwestiach nie powinno być podziałów na kluby i partie polityczne.

Biedroń: To po prostu należy po ludzku w końcu rozwiązać

Poseł Ruchu Palikota zapowiedział, że będzie apelował o włączenie się do tej inicjatywy również innych ugrupowań, także Platformy Obywatelskiej. "Mam nadzieję, że to będzie nie tylko wspólny projekt Ruchu Palikota i SLD, ale liczę także na wsparcie kolegów i koleżanek z innych klubów, w tym z PO" - zaznaczył.

Zdaniem Biedronia to bardzo ważna inicjatywa dotycząca setek tysięcy par w Polsce żyjących razem, które jednak nie mają uregulowanego statusu majątkowego, podatkowego i spadkowego. "To po prostu należy po ludzku w końcu rozwiązać. Polska dziś należy do mniejszości krajów UE, gdzie ta sprawa jest nierozwiązana" - mówił.

"Trzeba też przypomnieć, że pan premier Donald Tusk, marszałek (Sejmu) Grzegorz Schetyna, obiecali, że zaraz po wyborze nowego Sejmu VII kadencji tą sprawą się zajmą i po prostu trzymamy ich za słowo" - dodał.

Miller zapowiadając w sobotę ponowne złożenie projektu o związkach partnerskich, mówił, że liczy na współpracę z Ruchem Palikota i PO.

W poniedziałek spotkanie w tej sprawie zaproponował Millerowi lider Ruchu Palikota Janusz Palikota. "Zróbmy dobrą ustawę, SLD to zgłosi, my to poprzemy" - powiedział w poniedziałek PAP Palikot.