Wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce świadczą o tym, że Polacy w odróżnieniu od Litwinów głosują "za", a nie "przeciw" - napisał we wtorek litewski dziennik "Respublika". Gazeta "Lietuvos Rytas" wynik polskich wyborów określa jako "historyczne zwycięstwo".

"Polsce można pozazdrościć. W jej społeczeństwie dominują nastroje konstruktywne, budujące, a nie destrukcyjne, pełne złości. Ufa się obecnej władzy i zezwala się jej na kontynuację pracy przez kolejne cztery lata" - czytamy w komentarzu "Respubliki".

Według "Lietuvos Rytas", rezultat niedzielnego głosowania nad Wisłą to "historyczne zwycięstwo", gdyż "Polacy wybrali stabilność uzasadnioną sensownymi argumentami".

Zdaniem gazety, litewskim politykom przydałaby się głębsza analiza polskich wyborów. "Nasi, oderwani od rzeczywistości posłowie, powinni zrozumieć, że dojrzałego wyborcę do urn przyciąga nie arogancja, a cicha praca i niewtrącanie się w życie wolnych obywateli. (...) Polscy obywatele wyraźnie zademonstrowali, że są już odporni na hasła narodowe z przeszłości" - czytamy w komentarzu "Lietuvos Rytas".

Reklama

Dziennik "Vilniaus Diena" pisze: "Można pokusić się o stwierdzenie, że wygrał nie tylko Donald Tusk, ale też, że wygrała cała Polska. Pozostało już tylko zabłysnąć podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej i wówczas będziemy świadkami prawdziwego odrodzenia Polski".