Postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed Trybunałem Stanu to jedna z rekomendacji, która znalazła się w raporcie komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy, którą kierował poseł SLD Ryszard Kalisz.

Raport został przedstawiony w Sejmie pod koniec sierpnia. Sprawozdania komisji śledczej nie podlegają zasadzie dyskontynuacji, zgodnie z którą Sejm kolejnej kadencji nie zajmuje się sprawami rozpoczętymi i nie zakończonymi w poprzedniej. SLD rozpoczął pod koniec sierpnia zbieranie podpisów pod wnioskami o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed TS.

Schetyna pytany we wtorek w RMF FM, czy Kaczyński i Ziobro staną przed Trybunałem, bo PO zapowiadała, że zastanowi się nad tym po wyborach, powiedział: "Będziemy o tym rozmawiać i do tej sprawy wrócimy. Musi być większość parlamentarna do tego, by wniosek złożyć, ale sprawa jest w toku" - powiedział.

Dopytywany, czy widzi ich przed Trybunałem Stanu, odparł: "Nie wiem czy obu, czy jednego, to zależy też od rozmów koalicyjnych i od większości parlamentarnej".

Wniosek o postawienie przed TS premiera lub członków rządu może złożyć co najmniej 115 posłów lub prezydent, a decyzję w tej sprawie musi poprzeć co najmniej 276 posłów.