Przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek publicznie udzielił w sobotę w Iławie (warmińsko-mazurskie) poparcia związanemu z IPN prof. Janowi Żarynowi, który z ramienia PiS stara się o mandat senatorski w okręgu nr 85 w woj. warmińsko-mazurskim.

Marek Jurek powiedział PAP, że bez wahania udzielił poparcia prof. Janowi Żarynowi ponieważ jest to człowiek o "ponadpartyjnym autorytecie".

"Znam prof. Żaryna i wiem, że będzie dobrze reprezentował chrześcijan w Senacie. Jego walory osobiste, zaangażowanie w życie Kościoła dają też nadzieję na poprawę jakości i podniesienie autorytetu tej izby" - powiedział Marek Jurek. Dodał, że jego poparcie jest także "aktem osobistej przyjaźni" pomiędzy nim, a prof. Żarynem.

Profesor Żaryn w rozmowie z PAP powiedział, że bardzo sobie ceni wsparcie jego kandydatury przez Marka Jurka. "Łączy nas bardzo wiele, jeśli chodzi o poglądy, nauka społeczna Kościoła jest dla nas obu drogowskazem. Nie ukrywałem i nie ukrywam, że w Senacie chciałbym reprezentować środowisko katolików, bo uważam, że powinni mieć w tej izbie swojego reprezentanta" - powiedział PAP Żaryn. Przyznał, że to on zwrócił się do Marka Jurka o udzielnie mu poparcia. Zaznaczył, że stało się to jeszcze przed rejestracją list w PKW.

W okręgu wyborczym nr 85 Prawica Rzeczypospolitej nie wystawiła swoich kandydatów ani do Sejmu ani do Senatu.

W okręgu nr 85, obejmującym powiaty działdowski, iławski, nowomiejski i ostródzki o mandat senatora ubiegają się: obecny senator Stanisław Gorczyca (PO), historyk i b. pracownik IPN Jan Żaryn (PiS), wiceminister kultury Piotr Żuchowski (PSL), b. burmistrz Ostródy Jan Nosewicz (SLD) oraz przedsiębiorca z Lubawy Wincenty Szarmach (własny KW).