PO zaprezentowała we wtorek kolejne spoty wyborcze z cyklu "Polska w budowie", które są tłumaczone na język migowy. "Staramy się, aby nasza kampania, nasze materiały, docierały też do osób niepełnosprawnych" - mówiła rzeczniczka sztabu PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

Spoty, które mają być emitowane w telewizji, przedstawiają osoby, które są m.in. zadowolone z tego, że ich rodzinne miasto Bytów się rozwija, że jest nowy dom kultury w Pile czy obwodnica Wrocławia. Filmy kończy wypowiedź premiera Donalda Tuska. "Od czterech lat zmieniamy Polskę, wiem, że wiele spraw toczy się wolniej niż byśmy wszyscy tego chcieli, ale wiem też, że jesteśmy na dobrej drodze" - mówi premier.

PO od czterech lat buduje Polskę marzeń, bo Polskę bez barier - mówił poseł PO Sławomir Piechota na konferencji prasowej. Jako dowód wymienił kilka ustaw ułatwiających życie osób niepełnosprawnych, które udało się uchwalić w obecnej kadencji Sejmu. Chodzi m.in. o nowy Kodeks wyborczy, przepisy zrównujące renty zdrowych i niepełnosprawnych medalistów olimpijskich, regulacje pozwalające niewidomym wejść z psem przewodnikiem do restauracji, a także zaostrzające kary dla osób zajmujących miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych.

"Z tego wszystkiego składa się ten nasz wielki blok działań, by budować Polskę prawdziwie bez barier" - podkreślił Piechota, który sam porusza się na wózku. Jego zdaniem, Sejm, który jest bez barier dla niepełnosprawnych, stał się "wzorem dla wszystkich miejsc publicznych w Polsce".

Również inny poruszający się na wózku poseł PO, Marek Plura podkreślił, że kiedy w 1989 roku zdawał maturę, nie mógł uczestniczyć w wyborach, bo do lokalu wyborczego moża się było dostać jedynie po po schodach. "Wybory wtedy dla mnie i dla wielu milionów Polaków były po prostu niedostępne. Dzisiaj już za kilka tygodni, ta sytuacja nikomu więcej się nie przydarzy" - zaznaczył poseł.

W tym roku po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych niepełnosprawni będą mogli zagłosować listownie

Zwrócił się też z apelem do mediów o przekazywanie rzetelnych informacji dotyczących nowych udogodnień w głosowaniu dla niepełnosprawnych. Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2007 r. z głosowania musiało zrezygnować 1-2 mln osób, mających ograniczone możliwości ruchowe.

W tym roku po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych niepełnosprawni będą mogli zagłosować listownie. Plura przypomniał, że wyborca, który chce skorzystać z głosowania korespondencyjnego, musi zawiadomić o tym wójta, burmistrza czy prezydenta miasta najpóźniej do poniedziałku, 19 września.

Dodał też, że ważne jest, iż osoby niewidzące lub niedowidzące będą mogły zagłosować w lokalu wyborczym przy pomocy nakładki w języku Braille'a. Wyborcy chcący skorzystać z nakładki - przypomniał Plura - muszą zgłosić to wójtowi do 26 września.

Poseł PO przypomniał też, że kto chce skorzystać z pomocy pełnomocnika w głosowaniu, najpóźniej do 10. dnia przed wyborami musi złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy.