Rząd chce szybkiej ratyfikacji, w praktyce bez udziału Sejmu, umowy z Izraelem dotyczącej wymiany tajnych informacji związanych z obronnością i sprawami wojskowymi - alarmuje "Nasz Dziennik".

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych wyraziła właśnie zgodę na ratyfikację. "Wystarczy tzw. mała ratyfikacja" - stwierdził na posiedzeniu komisji Maciej Szpunar, wiceminister spraw zagranicznych. Dodał, że nie zachodzą w tym przypadku przesłanki wymagające tzw. dużej ratyfikacji, czyli wyrażenia zgody na umowę przez Sejm.

Z taką oceną nie zgadza się prof. Krystyna Pawłowicz (UW), specjalistka prawa międzynarodowego. "W mojej ocenie, istnieje tutaj podstawa do zastosowania art. 89 Konstytucji, który wymaga zgody Sejmu na ratyfikację umowy wyrażonej w formie ustawy" - podkreśla.

Umowa między Polską a Izraelem w sprawie wzajemnej ochrony informacji niejawnych związanych ze współpracą obronną i wojskową została podpisana w lutym tego roku podczas wizyty premiera Donalda Tuska w Izraelu. Nie zdecydowano się na debatę sejmową na temat tego porozumienia.