Słynny rosyjski bokser, były mistrz świata federacji WBA w wadze ciężkiej 38-letni Nikołaj Wałujew będzie rywalem grającego w Arsenalu Londyn (kolega klubowy Wojciecha Szczęsnego i Łukasza Fabiańskiego) 30-letniego reprezentanta Rosji Andrieja Arszawina w meczu...... piłki nożnej.

Wałujew będzie bramkarzem i kapitanem jednej z ekip piłkarskich, drugą poprowadzi Arszawin.

Mecz charytatywny zaplanowano na 12 czerwca w Kemerowie, azjatyckiej części kraju.

Dochód ze spotkania, reklamowanego jako "Siła Rosji" (12 czerwca jest Dniem Rosji, jednym z głównych świąt państwowych), zostanie przekazany na rozwój sportu w obwodzie kemerowskim. Obaj kapitanowie pochodzą z Sankt Petersburga, a za niespełna dwa miesiące rywalizować będą na boisku - Wałujew jako bramkarz, a Arszawin - napastnik.

"Stanę między słupkami, zapraszam wszystkich kibiców na stadion, będzie wesoło" - w ten sposób Wałujew reklamował mecz dobroczynny na łamach miejscowych mediów.

Ze względu na kłopoty zdrowotne "Bestia ze Wschodu", jak nazywany jest mierzący 214 cm wzrostu i ważący ok. 140 kg Wałujew, nie boksował od listopada 2009 roku. Przegrał wówczas w niemieckiej Norymberdze niejednogłośnie na punkty z Brytyjczykiem Davidem Haye'em i stracił pas czempiona WBA.

Jako zawodowiec rosyjski pięściarz wygrał 50 pojedynków, a tylko dwa przegrał (po raz pierwszy w 2007 roku z Uzbekiem Rusłanem Czagajewem).

Andriej Arszawin. Fot. Newspix.pl / Newspix / MOUNIC ALAIN