Ukraina zainteresowana jest doświadczeniem polskich reform gospodarczych dokonanych w ostatnim dwudziestoleciu - oświadczył wicepremier, minister ds. rozwoju gospodarczego i handlu Andrij Klujew na spotkaniu z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem.
Reklama

"Interesujemy się i pozytywnymi, i negatywnymi doświadczeniami naszych sąsiadów w reformowaniu gospodarki" - powiedział dziennikarzom Klujew.

Relacjonował, że przekazał Pawlakowi, iż władze Ukrainy opracowują 21 reform, w tym administracyjną, emerytalną i zdrowotną.

"Niestety, zmiany ustawodawcze to za mało. Trudniej będzie z realizacją reform. (...) Musimy złamać sprzeciw korupcjonistów i biurokratów na wszystkich szczeblach" - mówił ukraiński wicepremier.

Pawlak i Klujew rozmawiali także o relacjach handlowych. W 2010 r. obroty handlowe między Polską i Ukrainą wzrosły o 37 procent, przekraczając 4,5 mld dolarów - poinformował Klujew.

"Cieszymy się, że nasz eksport rośnie szybciej od polskiego importu. Eksport ukraińskich towarów wzrósł o 47 proc., a import polskich towarów o 28 proc. Nie odpowiadają nam jednak ogólne rozmiary handlu z Polską, gdyż mogłyby one być o wiele większe" - powiedział Klujew po rozmowach z Pawlakiem.