Projekt ustawy reprywatyzacyjnej jest gotowy, ale ustawa ta nie wejdzie w życie w najbliższym czasie, bo Polski na to nie stać - twierdzi rzecznik rządu Paweł Graś. Prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował we wtorek, że nie zawetowałby takiej ustawy.

"Ustawa jest gotowa, ale bardzo wyraźnie i bardzo szczerze powiedzieliśmy, dlaczego ta ustawa nie może wejść w życie. Jej wprowadzenie w życie oznacza automatyczne obciążenie budżetu i długu publicznego kwotą około 20 mld zł, co w najbliższych dwóch latach jest absolutnie niemożliwe" - mówił Graś dziennikarzom w środę w Kijowie, gdzie towarzyszy premierowi Donaldowi Tuskowi w oficjalnej wizycie.

"Szukamy w budżecie każdego miliona złotych, każdej złotówki, po to, żeby obniżać dług i deficyt" - zaznaczył.

Prezydent Komorowski mówił natomiast we wtorek wieczorem w TVP1: "Jeżeli przyjdzie do mnie ustawa tego typu, to ja nie powtórzę tego, co się zdarzyło jednemu z moich poprzedników. Takiej ustawy nie zawetuję".

Ustawa reprywatyzacyjna została raz uchwalona przez Sejm, w czasie gdy premierem był Jerzy Buzek (1997-2001), jednak wówczas zawetował ją prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Brak ustawy reprywatyzacyjnej Komorowski określił jako "hańbę Polski"

Brak ustawy reprywatyzacyjnej Komorowski określił jako "hańbę Polski". "Polska jest jedynym krajem, w którym nie było żadnej ustawy reprywatyzacyjnej ani rekompensacyjnej" - podkreślił.

Zapytany o możliwość skorzystania z prawa inicjatywy ustawodawczej, prezydent powiedział, że to "też jest możliwe". Zaznaczył jednak, że w kwestiach "gdzie są wydawane pieniądze, powinien decydować przede wszystkim rząd".

"Będę taką ustawę wspierał oraz jestem skłonny brać za nią cząstkę współodpowiedzialności" - zadeklarował prezydent.

Projekt ustawy reprywatyzacyjnej został przygotowany w Ministerstwie Skarbu w 2008 r., jednak prace legislacyjne nad nim zostały wstrzymane z powodów finansowych. Według resortu skarbu uchwalenie ustawy mogłoby spowodować przekroczenie dozwolonej przez UE bariery długu publicznego w stosunku do PKB.