Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna razem z ponad siedemdziesięcioma posłami polecą do Watykanu na beatyfikację Jana Pawła II rządowym embraerem. Na liście nie ma nikogo z PiS - parlamentarzyści z tego ugrupowania do Watykanu pojadą pociągiem.

Z PiS-u nikt nie leci tym samolotem, który zaproponowaliśmy; klub PiS sam sobie organizuje wyjazd - poinformowało PAP we wtorek sejmowe Biuro Spraw Międzynarodowych, które organizuje przelot posłów do Watykanu.

Lista chętnych jest już zamknięta. Według informacji Biura znajduje się na niej ponad siedemdziesiąt nazwisk posłów ze wszystkich ugrupowań (poza PiS). Rządowym embraerem ma polecieć do Watykanu marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Jak informuje sejmowe Biuro Spraw Międzynarodowych, koszty przelotu i pobytu w Watykanie jednej osoby to około 2 tys. złotych.

Szef PiS Jarosław Kaczyński i parlamentarzyści tej partii również wybierają się do Watykanu na beatyfikację Jana Pawła II - dowiedziała się PAP od polityków tego ugrupowania. W kilkudniowej pielgrzymce do Stolicy Apostolskiej ma wziąć udział kilkudziesięciu posłów i senatorów PiS. Na miejsce planują dotrzeć pociągiem.

Reklama

"Organizujemy taki wyjazd. Dla nas beatyfikacja największego Polaka Jana Pawła II jest wydarzeniem niezwykle ważnym. Klub PiS, nasi parlamentarzyści razem z rodzinami, przyjaciółmi wybiorą się na pielgrzymkę do Watykanu" - powiedział we wtorek PAP rzecznik PiS Adam Hofman.

Sekretarz klubu PiS Krzysztof Tchórzewski powiedział PAP, że decyzja o tym, żeby do Watykanu pojechać pociągiem zapadła na posiedzeniu klubu parlamentarnego. "Na posiedzeniu klubu uznano, że pociąg będzie najlepszą formą grupowego wyjazdu pielgrzymkowego. Chodzi nam o ten wymiar pielgrzymkowy. Będzie nam towarzyszył sejmowy ksiądz kapelan" - poinformował Tchórzewski.

Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się 1 maja. Uroczystość wyniesienia papieża na ołtarze odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez właśnie przez niego. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię tej uroczystości, przypadającej tydzień po Wielkanocy.

W uroczystościach beatyfikacyjnych w Watykanie mają też wziąć udział prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.