Prezydent Bronisław Komorowski, który wybiera się w maju do Watykanu na beatyfikację Jana Pawła II, zaprosi na pokład prezydenckiego samolotu byłych prezydentów, wybranych w wyborach powszechnych oraz byłych premierów - zapowiedział prezydencki minister Sławomir Nowak.

Minister powiedział na środowym briefingu prasowym, że do składu "szerokiej delegacji polskiej" zostaną zaproszeni m.in. byli prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski (nie dotyczy to Wojciecha Jaruzelskiego, bo nie był on wybrany w wyborach). Jak mówił Nowak, głowa państwa zaprosi też byłych premierów.

Zadeklarował, że na pokładzie prezydenckiego samolotu będzie też mile widziany były premier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nowak podkreślił, że Bronisław Komorowski chce "wzbogacić swoją część delegacji" m.in. o osoby publiczne, które "w jakiś sposób są zasłużone dla Rzeczypospolitej". Jak zaznaczył, "prezydent chciałby, aby to święto było przeżywane ponad partyjnymi podziałami".

Nowak zaznaczył, że podczas przelotu zachowane zostaną wszystkie reguły dotyczące podróży najważniejszych osób w państwie, czyli m.in. premier i prezydent nie znajdą się w jednym samolocie. Podkreślił też, że Bronisław Komorowski rozpocznie majową wizytę od spotkania z prezydentem Włoch; zostanie także przyjęty na audiencji przez papieża Benedykta XVI.

Reklama