Zdecydowana większość ustaw priorytetowych ma zostać przyjęta do końca czerwca tego roku.

"W pierwszej kolejności do Sejmu powinny spływać ustawy dotyczące m.in. zniesienia NIP, odwróconego kredytu hipotecznego, a także ograniczania wysokość długu i deficytu jednostek samorządu terytorialnego, projekt ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz kilka istotnych ustaw deregulacyjnych" - powiedział PAP Grupiński.

Jak dodał, bardzo ważna z punktu widzenia wszystkich obywateli będzie ustawa o tzw. domenie publicznej. "Będą też ustawy o funduszu stabilizacyjnym i funduszu kolejowym - ta ostatnia pozwoli lepiej wspierać finansowo inwestycje kolejowe. Za ważną uważam też zmianę ustawy o języku migowym" - zaznaczył.

Wymienione przez Grupińskiego projekty ustaw mają zostać przyjęte przez rząd w marcu i kwietniu. "W Sejmie powinny się pojawić w kwietniu i maju" - poinformował wiceszef klubu PO.

Grupiński podkreślił, że ogłoszony przez rząd plan prac nie oznacza, że Platforma nie będzie składała w Sejmie projektów klubowych. "Pewne pomysły klubowe będą się na pewno pojawiały. W tej chwili pracujemy m.in. nad projektem dotyczącym traktowania zwierząt" - powiedział polityk PO.

We wtorek kancelaria premiera opublikowała plan legislacyjny rządu na 2011 rok

Jak dodał, w rządowym planie legislacyjnym na rok 2011 jest w sumie około setki projektów ustaw (z czego 36 priorytetowych), ponad czterdzieści projektów wprowadza elementy prawa europejskiego, jest też kilka projektów wdrażających wyroki Trybunału Konstytucyjnego.

Jak mówił Grupiński, spośród najważniejszych ustaw z tzw. jesiennej ofensywy legislacyjnej - 7 podpisał już prezydent Bronisław Komorowski, 7 kolejnych zostało uchwalone przez Sejm, a 12 jest w trakcie prac.

"Robiąc ofensywę legislacyjna, staraliśmy się nie rozbudowywać nadmiernie pakietów ustaw - chcemy upraszczać prawo, likwidować zjawisko prawa powielaczowego - czyli że rosną ustawy, do nich rozporządzenia, a obywatele gubią się w gąszczu przepisów. Po to wprowadzamy projekty deregulacyjne, żeby nie licytować się na liczbę ustaw" - podkreślił wiceszef klubu PO.

We wtorek kancelaria premiera opublikowała plan legislacyjny rządu na 2011 rok, który zawiera listę 96 projektów ustaw i 41 założeń do projektów ustaw. Premier Donald Tusk zwrócił się do ministrów swojego gabinetu, aby wytypowali i skoncentrowali się na kilku najważniejszych projektach - w ten sposób powstała lista priorytetów - 36 priorytetowych projektów ustaw i 25 założeń do projektów ustaw.