Nagrody Ig Nobel 2009, potocznie nazywane Antynoblami, zostały wręczone 1 października na Uniwersytecie Harvarda. Oto lista laureatów wraz z informacją, kto stawił się na uroczystości rozdania nagród.

O krasuli nazwanej i bezimiennej

W dziedzinie weterynarii: Catherine Douglas i Peter Rowlinson z Uniwersytetu Newcastle w Newcastle-Upon-Tyne w Wielkiej Brytanii. Za wykazanie, że krowy, które mają imię, dają więcej mleka niż krowy bezimienne. Na ceremonii obecny był Peter Rowlinson. Catherine Douglas, która nie mogła się stawić z powodu urodzenia dziecka, przysłała swoje zdjęcie w towarzystwie małej córeczki przebranej za krowę oraz krowy.

Co lepsze: dostać pełną czy pustą butelką w głowę

Nagroda pokojowa: Stephan Bolliger, Steffen Ross, Lars Oesterhelweg, Michael Thali i Beat Kneubuehl z Uniwersytetu w Bern w Szwajcarii - za eksperymentalne ustalenie, czy lepiej jest zostać uderzonym w głowę butelką pełną piwa czy butelką pustą. Na uroczystości był obecny Stephan Bolliger.

Jak mały banczek może zmienić się w giganta

W dziedzinie ekonomii: zarządy, rady nadzorcze i organy kontrolne banków na Islandii: Kaupthing Bank, Landsbanki, Glitnir Bank i Central Bank of Iceland - za wykazanie, że maleńkie banki mogą się gwałtownie zmienić w wielkie banki i na odwrót oraz za zademonstrowanie, że podobny proces można wywołać w całej gospodarce narodowej. Nikt z nagrodzonych nie pojawił się na ceremonii.

Jak zrobić diament z tequili

W dziedzinie chemii: Javier Morales, Miguel Apatiga i Victor M. Castao z Universidad Nacional Autonoma de Mexico w Meksyku - za opracowanie metody wytwarzania diamentów z płynów, zwłaszcza z tequili. Na uroczystości obecni byli Javier Morales i Miguel Apatiga.

60 lat wyłamywania sobie paluchów

W dziedzinie medycyny: Donald L. Unger z miejscowości Thousand Oaks w stanie California w USA - za próbę znalezienia przyczyny artretyzmu stawów palców dłoni. W tym celu badacz konsekwentnie codziennie wyłamywał sobie palce lewej dłoni przez ponad 60 lat. Laureat stawił się na ceremonii.

Ciężarna się nie przewraca

W dziedzinie fizyki: Katherine K. Whitcome z Uniwersytetu Stanu Cincinnati, Daniel E. Lieberman z Uniwersytetu Harvarda i Liza J. Shapiro z Uniwersytetu Stanu w USA - za ustalenie, dlaczego ciężarne kobiety nie przewracają się. Na uroczystości obecni byli Katherine Whitcome i Daniel Lieberman.

Za nazwisko - prawo jazdy

W dziedzinie literatury: policja irlandzka (An Garda Siochana) - za wystawienie ponad 50 mandatów za wykroczenia drogowe na nazwisko "Prawo Jazdy". Osoba o tym nazwisku była stawiana za przykład kierowcy niezwykle często łamiącego przepisy w całym kraju. Przedstawiciel laureatów nie był obecny na ceremonii. Natomiast w imieniu polskich kierowców najlepsze życzenia irlandzkiej policji złożyła Karolina Lewestam, posiadaczka polskiego prawa jazdy.

Biustonosz - maseczka gazowa

W dziedzinie zdrowia publicznego: Elena N. Bodnar, Raphael C. Lee i Sandra Marijan z miasta Chicago w stanie Illinois w USA - za wynalezienie biustonosza, który w razie zagrożenia może być szybko przekształcony w dwie maseczki ochronne - jedną dla właścicielki stanika, a drugą dla innej osoby. W ceremonii uczestniczyła Elena Bodnar.