08.12. Mojave (PAP/AFP,AP) - Brytyjski multimilioner Richard Branson zaprezentował w poniedziałek swój najnowszy statek kosmiczny, który będzie zabierał turystów na orbitę okołoziemską.

Prezentacja maszyny SpaceShipTwo (SS2) odbyła się w hangarze bazy lotniczej Mojave, około 130 kilometrów na północny wschód od Los Angeles. Branson podkreślił, że jego dzieło stanowi "przyszłość transportu ludzkości".

Jednorazowy lot w kosmos ma kosztować pasażera 200 tys. dolarów.

Pojazd w towarzystwie kilkudziesięciu dziennikarzy i około 40 przyszłych pasażerów butelką szampana ochrzcili gubernatorzy stanów Kalifornia i Nowy Meksyk - Arnold Schwarzenegger i Bill Richardson. Maszynę nazwano Virgin Space Ship (VSS) Enterprise.

"Chcemy, aby ten program wyznaczył początek ery komercyjnych lotów kosmicznych" - oświadczył Branson.

VSS Enterprise zbudowany jest z lekkich kompozytów węglowych i napędzany hybrydowym silnikiem rakietowym SS2, opierającym się na konstrukcji wcześniejszego statku kosmicznego Bransona SpaceShipOne (SS1).

Enterprise ma 18 metrów długości, mieści dwuosobową załogę i sześciu pasażerów.

Konstrukcja pojazdu wciąż jest rozwijana i w ciągu najbliższych 18 miesięcy będzie przechodziła intensywne testy. Według Bransona VSS Enterprise będzie mógł wznieść się w powietrze dopiero w 2011 roku z bazy kosmicznej w Nowym Meksyku, będącej wciąż w budowie.

Władze stanowe zainwestowały w obiekt w miejscowości Upham blisko 200 mln dolarów. Będzie tam pas startowy o długości 3 tysięcy metrów, terminal kosmiczny i hangar.

Później Branson zamierza rozszerzyć działalność na cały glob. (PAP)

zab/