W środę ruszyło XIX Forum Ekonomiczne w Krynicy - największa impreza gospodarcza w tej części Europy. Podczas inauguracyjnej sesji plenarnej goście dyskutowali o solidarności w dobie światowego kryzysu gospodarczego. Czwartkowa debata dotyczyła natomiast przesłania Jana Pawła II jako wyznacznika wartości. Forum zakończy się 12 września.

W tym roku swój przyjazd do Krynicy zapowiedziało ponad dwa tysiące gości. Uczestnicy reprezentują niemal 60 krajów z Europy, Azji i Ameryki. Wśród nich w górskim kurorcie spotkać można przedstawicieli polskiego rządu, instytucji finansowych, instytucji społecznych, parlamentarzystów (m.in. z Węgier, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, Białorusi czy Szwecji), prezesów największych polskich spółek, a także silną reprezentację krajowego sektora energetycznego.

W Krynicy nie zabraknie wybitnych przedstawicieli świata nauki, takich jak laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z Uniwersytetu Columbia Edmund Phelps oraz profesor Oxford University Norman Davies. Phelps wraz z prof. Krzysztofem Rybińskim z SGH wezmą udział w piątkowej sesji plenarnej pt. Świat po kryzysie. Nowy ład ekonomiczny.

900 uczestników weźmie udział w 140 panelach dyskusyjnych podzielonych na następujące bloki tematyczne: makroekonomia, biznes i zarządzanie, polityka międzynarodowa i bezpieczeństwo, regiony, społeczeństwo, paliwa i energetyka, nauka i kultura, Unia Europejska i jej sąsiedzi, a także nowa gospodarka.

Podczas paneli dyskusyjnych ich uczestniczy poruszą takie tematy, jak m.in.: Bezpieczeństwo energetyczne - wspólny cel UE i Rosji; Gdzie jest polska piłka nożna? Sukcesy i wyzwania profesjonalizacji polskiego futbolu; Czas kryzysu - czas ocen, czy konieczna jest rewizja światowego systemu finansowego i gospodarczego?

Podczas sesji inauguracyjnej, której moderatorem był Aleksander Kwaśniewski zaproszeni goście szukali odpowiedzi na pytanie czy po dwudziestu latach od rewolucji możliwa jest solidarność w czasach światowego kryzysu ekonomicznego. W dyskusji wzięli udział José María Aznar (prezes Fundacji Analiz i Studiów Społecznych FAES, Hiszpania), Jerzy Buzek (przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Polska), John Monks (sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Związków Zawodowych ETUC, Wielka Brytania), Dick Roche (minister spraw europejskich, Irlandia) oraz Filip Thon (prezes RWE w Polsce). Komentatorem dyskusji był ojciec Maciej Zięba.

Czwartkowa poranna debata główna poświęcona była przesłaniu Jana Pawła II jako wyznacznika wartości. W debacie uczestniczyli m.in. Lech Wałęsa, Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Norman Davies. Gdybym miał wskazać najważniejszą wartość jaką Jan Paweł II, największy bez wątpienia człowiek naszych czasów, przekazał nam to jest nią szacunek – powiedział historyk. Lech Wałęsa stwierdził, że zupełnie inaczej patrzy na system wartości niż pozostali paneliści. Dla niego największą wartością jaką pozostawił nam Jan Paweł II jest dodanie odwagi narodowi, najpierw polskiemu, a przez to wszystkim innym do obalenia komunizmu drogą pokojową. Jak wielką było to wartością wystarczy porównać 10 letnią walkę Polaków i obalenie komunizmu i obalenie muru berlińskiego. Oba zdarzenia ważne, oba często porównywane, ale jednak upadek muru to tylko symbol, tylko obrazek. Za rewolucją Solidarności stoi zdaniem Lecha Wałęsy ogromna przemiana, jaka dokonała się w systemie wartości setek milionów ludzi w naszej części Europy.

Program XIX Forum Ekonomicznego:

Środa, 9 września:
13.00-14.50 Prezentacje, wydarzenia specjalne
15.00 - Inauguracyjna sesja plenarna
16:30 - 19:15 - Debaty panelowe
21.00 - Uroczysta gala wręczania Nagród Forum EkonomicznegoCzwartek, 10 września:
09.15 – 10.15 - Sesja plenarna
10:30 - 17:20 - Debaty panelowe
17.30 – 18.30 – Sesja plenarna
10.00 - 20.00 - Imprezy rekreacyjne
18.45 – Prezentacje, Wydarzenia specjalne, Program kulturalny
21.00 - Bankiet ForumPiątek, 11 września:
09.15 – 10.45 - Sesja plenarna
10:55 - 16:05 - Debaty panelowe
16.15 – 17.45 - Sesja plenarna
10.00 - 20.00 - Imprezy rekreacyjne
18.00 - Program kulturalny
Na podstawie PAP, Onet.pl, forum-ekonomiczne.net opracował Mateusz Adamski.