Więziona w Iranie pod zarzutem szpiegostwa amerykańska dziennikarka Roxana Saberi została uwolniona - poinformowały irańskie władze.
Wcześniej jej obrońca Abdolsamad Choramszahi informował, że sąd apelacyjny zmniejszył jej wyrok z ośmiu do dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu.
Według anonimowego źródła związanego z sądem Saberi została wypuszczona z więzienia Evin w Teheranie, gdy sąd apelacyjny zmniejszył jej wyrok.
Sprawa amerykańskiej dziennikarki była rozpatrywana przez sąd apelacyjny w niedzielę
Wcześniej, 18 kwietnia sąd niższej instancji uznał ją za winną szpiegostwa na rzecz USA.
Saberi, która ma amerykańskie i irańskie obywatelstwo, mieszkała w Iranie przez ostatnie sześć lat. Pracowała m.in. dla BBC, amerykańskiego radia publicznego NPR i innych mediów. Została aresztowana w Iranie pod koniec stycznia za to, że po wygaśnięciu akredytacji prasowej nadal prowadziła działalność zawodową.
Później oskarżono ją o to, że dziennikarstwo było jedynie pretekstem, służącym zbieraniu przez nią informacji dla amerykańskiego wywiadu.
Po protestach światowej opinii publicznej irańskie władze sądownicze zarządziły "szybką i sprawiedliwą" procedurę apelacyjną w sprawie Saberi.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu