Powinniśmy wspierać Polskę i Węgry w kwestii sporu z Komisją Europejską - powiedział w środę w Pradze prezydent Czech Milosz Zeman po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Zeman podziękował Dudzie za informację, że w trakcie niemieckiej prezydencji może zapaść kompromis ws. budżetu UE.

Środowa wizyta polskiego prezydenta Polski w Czechach ma charakter roboczy. Po rozmowach prezydenci wygłosili oświadczenie dla prasy.

Zeman podkreślił, że bardzo szanuję wartości Grupy Wyszehradzkiej. Przypomniał, że dzięki zachowaniu jedności Grupa Wyszehradzka odniosła sukces w walce o rozwiązania dotyczące relokacji migrantów.

Zeman zaznaczył, że podczas rozmowy z prezydentem Dudą wysłuchał jego wyjaśnień dotyczących stanowiska Polski w zakresie mechanizmu warunkowości wypłat środków unijnych i uzależnienia ich od praworządności.

"W chwili obecnej powinniśmy wspierać Polskę i Węgry w kwestii sporu z Komisją Europejską" - oświadczył prezydent Czech. Zeman podkreślił, że KE jest "wyłącznie organem administracyjnym. "To organ urzędników, to nie jest rząd europejski. Rządem europejskim jest Rada Europejska" - oświadczył prezydent Czech.

Podziękował Andrzejowi Dudzie za informację o tym, że w trakcie niemieckiej prezydencji może zapaść kompromis, który zadowoliłby interesy zarówno Polski, jak i Węgry. "Zostańmy przyjaciółmi i starajmy się nawzajem wspierać" - dodał Zeman.