Zespół prezydenta-elekta Joe Bidena ogłosił w poniedziałek nazwiska kandydatek do objęcia najważniejszych stanowisk gospodarczych w nowej administracji USA. Janet Yellen ma zostać ministrem finansów, Neera Tanden - szefową Biura Zarządzania i Budżetu, a Cecilia Rouse - szefową doradców gospodarczych.

Wybór byłej prezes Rezerwy Federalnej (amerykańskiego banku centralnego) Janet Yellen na szefową resortu finansów był zapowiadany już w ubiegłym tygodniu; oczekuje się, że to na niej będzie spoczywał największy ciężar w wyciąganiu amerykańskiej gospodarki z pandemicznego kryzysu. W przeszłości Yellen opowiadała się za możliwością użycia tzw. "helicopter money" - wysyłania pieniędzy bezpośrednio podatnikom - jako sposobu ratowania gospodarki w poważnym kryzysie. Yellen, może być pierwszą kobietą w roli amerykańskiego ministra finansów.

Neera Tanden to szefowa liberalnego think-tanku Center for American Progress, która przez wiele lat była doradczynią Hillary Clinton. Jeśli otrzyma stanowisko szefowej Biura Zarządzania i Budżetu (OMB), będzie w głównej mierze odpowiedzialna za tworzenie propozycji budżetu.

Cecilia Rouse to ekonomistka z Uniwersytetu Princeton, która zasiadała w Radzie Doradców Gospodarczych (CEA) za prezydentury Baracka Obamy w latach 2009-2011. Tym razem - o ile uzyska zgodę Senatu - będzie szefową tej agencji i pierwszą Afroamerykanką w tej roli.

Zgody Senatu wymagają wszystkie stanowiska. Według telewizji NBC, problemy z jej uzyskaniem może mieć Tanden, która jest ostrą krytyczką Republikanów. Jeszcze przed ogłoszeniem jej wyboru republikański senator John Cornyn stwierdził, że ma ona "zerowe szanse" na zatwierdzenie. Jej los może zależeć od drugiej rundy wyborów do Senatu w Georgii, które odbędą się 4 stycznia. Kandydaci Demokratów muszą wygrać oba wyścigi, by uzyskać kontrolę nad izbą. (PAP)