W weekend lub poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przedstawi mapę znoszenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa - przekazał w piątek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Sobolewski powiedział na antenie TVP1, że prawdopodobnie "etapy i całość, mapa znoszenia obostrzeń będzie przedstawiona w weekend lub w poniedziałek przez premiera". "I mam nadzieję, że będzie to szło w tym kierunku, że będziemy znosić obostrzenia, ale to zależy tylko i wyłącznie od nas" - podkreślił Sobolewski.

Nie odniósł się jednoznacznie do informacji medialnych, że teraz nastąpi poluzowanie obostrzeń, ale po świętach Bożego Narodzenia zostaną one ponownie zaostrzone. "Nie wiem, czy tak będzie, nie chciałbym wychodzić przed szereg i mówić za premiera" - zaznaczył Sobolewski.

Reklama

Dodał, że w kwestii obecnego stanu epidemicznego nie ma oczywiście żadnego "hurra-optymizmu", ale liczba nowych zakażeń utrzymuje się na podobnym poziomie, więc można powiedzieć, że jest "delikatne wypłaszczenie".

"Nie zakładam, aby znoszenie tych obostrzeń było tak szybkie i tak gwałtowne, aby święta (Bożego Narodzenia) móc spędzić tak jak się spędzało rok temu. Będą to inne święta w formie ich spędzania niż rok temu, na pewno w ograniczonej formie" - zastrzegł Sobolewski.

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i wprowadzeniem przez rząd nowych ograniczeń w stanie epidemii, część sklepów w galeriach, centrach i parkach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. jest zamknięta do 29 listopada. Otwarte są w nich sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli, paliw.