Pogarsza się sytuacja epidemiologiczna w ośrodku dla sprawców najpoważniejszych przestępstw w Gostyninie. U 24 pacjentów stwierdzono koronawirusa. Trzech z nich trafiło do szpitali - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich, który we wtorek w tej sprawie napisał do premiera.

Jak ocenił Adam Bodnar, wobec przepełnienia ośrodka - w którym przebywa 92 pacjentów na 60 miejsc - "trudno będzie zapobiec rozprzestrzenieniu się wirusa".

RPO zaznaczył, że sytuacja w ośrodku jest trudna i w jego ocenie może tam "dojść do zdarzeń nieprzewidzianych i dramatycznych, mając na uwadze charakter tego miejsca". Trzech pacjentów z Covid-19 przetransportowano do szpitali publicznej służby zdrowia, zaś 21 innych pacjentów zarażonych koronawirusem przebywa w ośrodku. "Z otrzymanych informacji wynika, że już kilku pracowników jest zarażonych koronawirusem. W Ośrodku zatrudnionych jest ponad 200 osób" - dodał ponadto.

W związku z tym - głosi pismo Rzecznika do premiera Mateusza Morawieckiego - konieczne jest więc podjęcie "pilnych i wspólnych działań ministra zdrowia i ministra sprawiedliwości, przy współudziale inspekcji sanitarnej".

Reklama

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD) w Gostyninie działa od 2014 r. Trafiają tam sprawcy najpoważniejszych przestępstw, którzy odbyli karę więzienia, ale w opinii dyrektorów placówek powinni być nadal izolowani, bo z powodu preferencji seksualnych lub zaburzeń osobowości mogą popełniać kolejne przestępstwa. O umieszczeniu w Gostyninie decyduje sąd na podstawie opinii biegłych.

Jak napisał Bodnar w przypadku KOZZD "nie ma możliwości przeniesienia pacjentów zdrowych do innej placówki, czy też umieszczenia nowo kierowanych osób w przestrzeni bezpiecznej pod kątem epidemiologicznym - nie pozwalają na to przepisy".

Reklama

Tymczasem, zdaniem Rzecznika, pacjenci ośrodka "są bardziej podatni na wystąpienie cięższych objawów choroby w przypadku zakażenia koronawriusem, gdyż mają za sobą wiele lat pobytu w zakładach karnych, co mogło wpłynąć na obniżenie odporności". "Nie można też pominąć takich czynników, jak podwyższony poziom stresu, zmniejszona aktywność fizyczna czy dieta niewzmacniająca układu immunologicznego. Niektórzy pacjenci znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka jako osoby starsze i z przewlekłymi chorobami" - wskazał.

"Rozlokowanie 92 pacjentów w obrębie budynku w Gostyninie, w tym ośmiu osób umieszczonych tam na podstawie przepisów o zabezpieczeniu cywilnym, nie jest możliwe wobec braku wolnej przestrzeni mieszkalnej, przeznaczonej w świetle przepisów dla 60 osób" - zaznaczył Rzecznik. Jak wskazał pacjenci przebywają w pokojach ośmioosobowych, wyposażonych w piętrowe łóżka. "Wietrzenie tych pomieszczeń jest niewykonalne ze względu na konstrukcję okien" - przekazał.

RPO napisał, że ostatnio - mimo sytuacji epidemiologicznej - do ośrodka właśnie trafiły kolejne dwie osoby. "A zatem do ogniska koronawirusa w KOZZD są i prawdopodobnie będą przywożeni zdrowi pacjenci. Personel nie ma możliwości, aby przeciwdziałać takiej sytuacji i chronić ich życie i zdrowie, odmawiając przyjęcia nowej osoby ze względu na ognisko Covid-19" - wskazał Bodnar. Obecnie więc, w jego ocenie "na równi zagrożone jest życie i zdrowie zarówno pacjentów, jak i personelu".

"Wyrażam ogromne zaniepokojenie realnym zagrożeniem bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów i pracowników KOZZD. Wobec takiej sytuacji, zwracam się zatem z uprzejmą prośbą do Pana Premiera o podjęcie niezwłocznych działań w tej sprawie" – napisał w związku z tym Bodnar do Morawieckiego.

Już w maju br. RPO zwracał uwagę, że ośrodek był przepełniony już przed pandemią, a po jej nastaniu prawa pacjentów zostały dodatkowo ograniczone. W drugiej połowie czerwca br. doszło do protestu głodowego pacjentów KOZZD - brało w nim udział 36 spośród nich. Protestujący domagali się m.in. dostępu do własnych urządzeń elektronicznych i internetu oraz odwiedzin bez pracownika ochrony. Porozumienie zawarto w ramach prowadzonych negocjacji, w tym z udziałem mediatora.

W końcu sierpnia informowano zaś, że w Ministerstwie Zdrowia planowane są prace przygotowawcze do rozbudowy KOZZD. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana do 2023 r. W związku z tym do resortu sprawiedliwości skierowano projekt zmian legislacyjnych.