Wyniki testów antygenowych mają być uwzględniane w statystykach publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia o zakażeniach koronawirusem – powiedział PAP rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Poinformował, że trwają prace nad konkretnymi rozwiązaniami.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w piątek, że testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 jak testy PCR.

"Przyjmujemy, że testy antygenowe, które są wykonywane dla pacjenta objawowego, są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR-owe" – podał Niedzielski.

"Chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem tego na SOR-y i izby przyjęć (...). Chcemy również wykorzystać to w nocnej pomocy lekarskiej. To jest bardzo ważna zmiana, która umożliwi szybkie testowanie bez konieczności potwierdzania testem PCR-owym" – wyjaśniał minister.

Od 4 marca, kiedy wykryto pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie u 340 tys. 834 osób, z których 5351 zmarło. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl