Ministerstwo zdrowia Czech podało w czwartek, że w środę przybyło rekordowych 9544 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Liczba aktywnych przypadków przekracza 77 tys. W szpitalach jest 2678 pacjentów. Dotychczas zmarły 1172 osoby, 35 z nich w środę.

U większości zainfekowanych choroba ma łagodny przebieg, często nie ma żadnych objawów. Wśród hospitalizowanych 518 jest w ciężkim stanie. W związku ze wzrostem liczby pacjentów w szpitalach minister zdrowia Roman Prymula, w porozumieniu z dyrektorami klinik ograniczył planowane operacje i zabiegi. Szpitale mają przygotować dodatkowe miejsca dla chorych z Covid-19.

Infekcja najszybciej rozprzestrzenia się w rejonie miasta Uherske Hradisztie, gdzie w ciągu ostatnich 7 dni zarejestrowano 616 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Drugimi najbardziej dotkniętymi przez koronawirus regionami są: powiat Pilzno-północ, gdzie w ciągu tygodnia przybyło 539 oraz Zdiar nad Sazawą z 537 nowymi przypadkami na 100 000 mieszkańców w ciągu 7 dni.

W kraju obowiązuje stan wyjątkowy. Wszystkie szkoły od podstawowych po wyższe, przeszły na naukę zdalną. Restauracje, bary, kluby są nieczynne, zabronione są także akcje kulturalne i sportowe. Zabroniono gromadzenia się powyżej 6 osób oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Maseczki obowiązują we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach, a także na przystankach komunikacji publicznej.