W związku z opadami śniegu w Tatrach, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło we wtorek wieczorem pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana z podłożem i stabilna. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach.

Zagrożenie lawinowe obowiązuje na stokach położonych powyżej 1600 m n.p.m. W Tatrach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Tatrzański Park Narodowy odradza wszelkich wyjść w góry. Mokry i ciężki śnieg stwarza niebezpieczeństwo nie tylko w wyższych partiach. Pod wpływem ciężaru śniegu łamią się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Pierwszy jesienny śnieg pojawił się na Kasprowym Wierchu w czwartek. W nocy z poniedziałku na wtorek śnieg w Tatrach padał intensywnie. Na szczycie rano leżało już 15 cm śniegu. Kilkucentymetrowa warstwa śniegu leży także w Zakopanem.