Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjmie we wtorek w Berlinie liderkę białoruskiej opozycji Swiatłanę Cichanouską, z którą będzie rozmawiać o rozwiązaniu kryzysu politycznego na Białorusi - poinformował w piątek rzeczniczka rządu Ulrike Demmer.

Jak poinformowała Demmer, podczas spotkania kanclerz Merkel z Cichanouską omówione zostaną kontrowersyjne "wybory prezydenckie" na Białorusi, uznawane przez Zachód za sfałszowane.

38-letnia szefowa białoruskiej opozycji spotkała się już pod koniec września z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem.

Niemiecka kanclerz powiedziała niedawno, że "podziwia odwagę" białoruskich kobiet, które regularnie demonstrują przeciwko Alaksandrowi Łukaszence po sierpniowych wyborach. Wybory te, jako sfałszowane, nie są uznawane przez UE, Kanadę ani Stany Zjednoczone, ale są wspierane przez Moskwę.

Kanclerz Niemiec już wcześniej mówiła, że chciałaby, aby Łukaszenka prowadził "dialog z narodem" w celu rozwiązania kryzysu politycznego, „bez ingerencji ze strony Wschodu i Zachodu”.

Prezydent Francji Macron wezwał z kolei do międzynarodowej mediacji w celu zorganizowania na Białorusi nowych wyborów prezydenckich pod kontrolą społeczności międzynarodowej.