3294 przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w środę w Holandii; jest to najwyższa dotąd liczba nowych infekcji wykrytych w ciągu doby - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia (RIVM). Poprzedni dobowy rekord liczby infekcji, wynoszący 3011, odnotowano we wtorek.

Liczba nowych przypadków zakażenia osiągała nowy rekordowy poziom prawie każdego dnia od połowy września. We wtorek po raz pierwszy przekroczyła 3 tys.

Według danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Holandii zgłoszono dotąd 125 914 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, a 6456 osób zmarło w związku z Covid-19.

We wtorek wieczorem zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia, ogłoszone w poniedziałek przez rząd. Premier Mark Rutte powiedział, że restrykcje są nieuniknione ze względu na szybkość rozprzestrzeniania się wirusa.

Przedsiębiorcom zalecono, aby pracownicy pracowali w domu, z wyjątkiem przypadków, gdy ich obecność jest niezbędna. Bary i restauracje muszą być zamknięte najpóźniej o godz. 22. Holendrzy mają unikać podróżowania między Amsterdamem, Rotterdamem i Hagą - miastami o najwyższym wskaźniku infekcji - jeżeli nie jest to konieczne. Sklepy detaliczne w tych miastach będą mogły odmówić obsługi klientom, którzy nie noszą masek. Imprezy sportowe będą zamknięte dla publiczności, a zgromadzenia ograniczone do 40 osób. W spotkaniach towarzyskich w domach będą mogły brać udział maksymalnie trzy osoby.