Bilateralne rozmowy ministrów spraw zagranicznych i obrony Francji oraz Rosji, które zaplanowano na przyszły tydzień w Moskwie, zostały przełożone przez Paryż w związku z próbą otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - poinformował we wtorek francuski rząd.

"Biorąc pod uwagę obecne okoliczności i po wymianie informacji z władzami rosyjskimi, francusko-rosyjska rada ds. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa została przesunięta na późniejszy termin” - oświadczyło francuskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Delegacja Francji miała udać się do Rosji 14 września.

Poprzednie spotkanie w formacie „2 + 2” (sprawy zagraniczne i obrona) między Jean-Yvesem Le Drianem, Florencem Parly, Siergiejem Ławrowem i Siergiejem Szojgu odbyło się we wrześniu 2019 roku w Moskwie i rozpoczęło, jak pisze agencja AFP, „dialog strategiczny”, do którego wcześniej nawoływał prezydent Francji Emmanuel Macron.

Nawalny został hospitalizowany 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Na żądanie rodziny dwa dni później został przetransportowany lotniczym ambulansem do kliniki Charite w Berlinie, gdzie został poddany szczegółowym badaniom i intensywnemu leczeniu.

W zeszłym tygodniu kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała, że Nawalny stał się ofiarą "próby zabójstwa przez otrucie", a laboratorium Bundeswehry, badające pobrane od niego próbki, wykryło, że rosyjskiego opozycjonistę usiłowano otruć bojowym środkiem chemicznym z grupy Nowiczok.