We wtorek wieczorem zostało zakończone kładzenie odcinków pod most pontonowy na Wiśle w północnej części Warszawy. Jak dowiedział się PAP, prace poszły zgodnie z planem, zaś sam most pontonowy będzie gotowy w środę.

Ppłk Piotr Kranz z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego powiedział w rozmowie z PAP, że wszystkie odcinki mostowe są gotowe. "Pozostały teraz prace typu m.in. nawijanie osi mostu. To wszystko będzie gotowe już jutro" - zapewnił.

Przy rozładowywaniu i przewozie sprzętu pracowało 200 żołnierzy, zaś przy utrzymaniu mostu 50. Prace zajęły kilkanaście godzin. "Najcięższa była sama koordynacja prac, ponieważ droga w okolicach ulicy Farysa, w pobliżu której postawiony zostanie most pontonowy, jest oblegana przez samochody, zaś sam przesmyk jest wąski, dlatego ruch odbywał się wahadłowo" - wytłumaczył PAP.

Prace nad mostem pontonowym zostaną wznowione w środę o poranku. Po moście będzie przebiegał tymczasowy rurociąg - tzw. bypass - którym ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy będą transportowane do leżącej na praskiej stronie stolicy oczyszczalni ścieków "Czajka". Wojsko zakłada, że przeprawa będzie możliwa do wykorzystania do końca listopada, a być może i dłużej - o ile zajdzie taka potrzeba i będą sprzyjające warunki pogodowe.

Reklama

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" doszło w sobotę 29 sierpnia. Według danych z poniedziałku od tego czasu do Wisły miasto zrzuciło ponad 2,5 mln metrów sześciennych ścieków.

Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia.