Słowenia i Polska są zadowolone z kompromisu Rady Europejskiej i wzywają Parlament Europejski do konstruktywnej postawy i jak najszybszego zaakceptowania tego kompromisu - podała KPRM po spotkaniu ministra ds. UE Konrada Szymańskiego z szefem MSZ Słowenii Anże Logarem.

W czwartek w Warszawie złożył wizytę minister spraw zagranicznych Słowenii, który spotkał się m.in. z ministrem ds. Unii Europejskiej Konradem Szymańskim.

"Słowenia i Polska są zadowolone z kompromisu Rady Europejskiej i wzywają Parlament Europejski do konstruktywnej postawy i jak najszybszego zaakceptowania tego kompromisu" - podała po spotkaniu kancelaria premiera na Twitterze.

We wtorek nad ranem unijni przywódcy podczas szczytu w Brukseli uzgodnili powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro. Z tej sumy 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki. Natomiast wartość budżetu UE na lata 2021-2027 ma wynieść 1,074 bln euro.

Reklama

W czwartek deputowani na zwołanym w Brukseli nadzwyczajnym posiedzeniu dyskutowali o wynikach unijnego szczytu. Choć wielu europosłów określiło porozumienie w sprawie funduszu jako historyczne, to większość nie była zadowolona z cięć w budżecie długoterminowym, a także apelowała o konkrety ws. praworządności.