Szwajcaria wprowadza obowiązkową kwarantannę dla przyjezdnych z niektórych krajów - poinformował w środę szwajcarski rząd. Ma to zapobiec coraz szybszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa, obserwowanemu od kilku tygodni w Szwajcarii.

Szwajcarski minister zdrowia Alain Berset wyjaśnił na konferencji prasowej, że Federalny Urząd Zdrowia Publicznego będzie publikował i aktualizował listę krajów, z których podróżni wjeżdżający do Szwajcarii będą musieli przejść kwarantannę przez 10 dni. Jako przykład podał Szwecję, gdzie liczba zachorowań jest nadal bardzo wysoka.

Liczba zakażeń koronawirusem w Szwajcarii gwałtownie wzrosła od połowy czerwca, osiągając w środę rekordowy poziom 137 nowych przypadków, podczas gdy pod koniec maja w kraju tym codziennie stwierdzano 10-20 nowych infekcji. Rząd szwajcarski stoi na stanowisku, że coraz szybsze rozprzestrzenianie się koronawirusa rozpoczęło się po otwarciu granic, co miał miejsce w zeszłym miesiącu.

Od najbliższego poniedziałku wprowadzony zostanie także nakaz noszenia maseczek w środkach transportu publicznego. Szef resortu zdrowia przyznał, że w jego kraju zrobiono błąd, nie stosując wcześniej tego środka zapobiegawczego, podobnie jak to było w innych krajach europejskich.

Reklama

W Szwajcarii do tej pory stwierdzono około 31,7 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły 1684 osoby.