Kina we Włoszech zostaną otwarte 15 czerwca - poinformowało w piątek zrzeszenie właścicieli sal kinowych po tym, gdy rząd zmienił decyzję w sprawie zasad organizacji seansów w reżimie sanitarnym i wycofał się z obowiązku maseczek.

Wcześniej stowarzyszenie zagroziło, że nie otworzy kin w przewidzianym przez rząd terminie i na postawionych warunkach, wśród których głównym oprócz zachowania dystansu społecznego był nakaz noszenia maseczki podczas projekcji.

W dekrecie podpisanym w czwartek wieczorem przez premiera Giuseppe Contego zarządzono ponadto, że w czasie seansów i spektakli teatralnych, które można wznowić od 15 czerwca, osoby mieszkające razem mogą siedzieć obok siebie. Pozostałych widzów ma dzielić dystans społeczny.

Za najważniejszą decyzję właściciele kin uznali to, że nie ma obowiązku noszenia maseczki po zajęciu miejsca w sali. Uznali go za niezrozumiały biorąc pod uwagę nakaz odległości między widzami.

Ponadto, jak odnotowano, mogą być otwarte bary w kinach.

Federacja przedstawicieli świata włoskich kin, dziękując za przychylenie się do jej apeli, podkreśliła, że ponowne wznowienie działalności po prawie czterech miesiącach przerwy i utracie wpływów z 30 milionów niesprzedanych biletów jest ważnym krokiem na drodze wychodzenia z kryzysu. Zapowiedziano, że za kilka tygodni odbędą się pierwsze premiery nowych filmów.