Nowy most na Wiśle pobudzi rozwój gospodarczy okolicy - mówił prezydent Andrzej Duda w niedzielę podczas spotkania z mieszkańcami Wilczkowic Górnych (Mazowieckie) dotyczącego budowy nowego mostu w okolicy Kozienic, który ma powstać w ciągu 5 lat.Prezydent zwrócił uwagę, że most powstanie w ramach rządowego programu "Mosty dla Regionów". Podkreślał, że budowa ta jest bardzo istotna, gdyż na ponad 70-kilometrowym odcinku Wisły nie ma innego mostu, tylko przeprawa promowa.

Jak mówił Duda, inwestycja powstanie w miejscu, gdzie latem 1939 r. otwarto most maciejowicki, zniszczony na początku drugiej wojny światowej i nieodbudowany przez 81 lat. Wskazał, że tamten most budowano z myślą o wojnie, natomiast ta budowa ma poprawić sytuację gospodarczą okolicy.

"Dzisiaj mamy zupełnie inny cel (…) finansowy. W prosty sposób ten most przelicza się na pieniądze. Na pieniądze, które będą płynęły tutaj do kieszeni mieszkańców regionu, samorządów, z przyszłych inwestycji, które tutaj będą - z rozwoju gospodarczego, z tego że będzie łatwiej o miejsca pracy po obu stronach Wisły" - podkreślił prezydent. Powiedział, że termin zakończenia inwestycji przewidziany jest na czerwiec 2025 roku.

Duda mówił też o rządowym programie inwestycji, m.in. w województwie mazowieckim, które "mają w sposób bezpośredni służyć ludziom".

Na realizację programu "Mosty dla Regionów" rząd przeznaczył z budżetu państwa około 2,3 mld zł. Na dofinansowanie opracowania projektu nowej przeprawy mostowej na rzece Wiśle pomiędzy miejscowościami Antoniówka Świerżawka a Świerże Górne do 2024 r. wojewoda mazowiecki, w ramach rządowego programu "Mosty dla Regionów" przekaże 23 mln 380 tys. zł.

Nowa przeprawa mostowa powstanie pomiędzy miejscowościami Antoniówka Świerżawka a Świerże Górne, a łączna długość mostu wraz z drogami dojazdowymi będzie wynosić ok. 1,5 km. Szacowna łączna wartość projektu wynosi 29 mln 250 tys. zł, przy czym wkład własny Powiatu to 5 mln 869 tys. 200 zł. (PAP)