Ponad 150 propozycji zajęć z zakresu historii, języka polskiego, przyrody, historii sztuki i plastyki przygotowały instytucje prowadzone i współprowadzone przez MKiDN w ramach akcji "Muzealne zielone szkoły" - poinformował w piątek resort kultury.

Jak wyjaśniono w komunikacie ministerstwa kultury, "Muzealne zielone szkoły" to oferta skierowana do placówek oświatowych, które ze względu na sytuację epidemiologiczną nie mogą realizować tradycyjnie tzw. zielonych szkół. Zajęcia zostały przygotowane z uwzględnieniem podstawy programowej oraz z podziałem na trzy kategorie wiekowe: szkoła podstawowa – klasy 1-4, szkoła podstawowa – klasy 5-8 oraz szkoła ponadpodstawowa.

"Wyjątkowa sytuacja, która zmusiła nas wszystkich – w tym dzieci i młodzież – do pozostania w domu, jednocześnie otworzyła przed nami nowe możliwości dotarcia z bogatą ofertą kulturalną i edukacyjną do szerokiego grona odbiorców. Za pomocą nowoczesnych mediów muzea, które tworzą, budują naszą tożsamość, przechowując i chroniąc zbiory dziedzictwa przeszłości, stały się dostępne dla wszystkich" - podkreślił cytowany w komunikacie minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

"Akcji +Muzealne zielone szkoły+ ma za zadanie wspomóc nauczycieli w ich edukacyjnej misji. Oferując możliwości przeprowadzenia wyjątkowych lekcji mamy nadzieję, że dzięki nim dzieci i młodzież zdobędą wiedzę, która na zawsze zostanie w ich pamięci i pozwoli lepiej zrozumieć naszą kulturę i historię – dodał Gliński.

Do udziału w akcji zachęca również minister edukacji Dariusz Piontkowski. Jego zdaniem, "to ciekawa i wartościowa propozycja, dzięki której młodzi ludzie będą mogli poznać zasoby różnych instytucji kultury oraz zrozumieć znaczenie dziedzictwa muzealnego".

MKiDN podało, że wśród proponowanych zajęć, z których mogą korzystać placówki oświatowe z kraju i z zagranicy, są m.in. lekcje online, pakiety edukacyjne zawierające materiały filmowe dla uczniów wraz z zadaniami i scenariuszami zajęć dla nauczycieli, warsztaty online, warsztaty maturalne, webinaria skierowane do maturzystów, e-learningi, cykl zajęć plastycznych, prezentacje mulitmedialne, teczki edukacyjne z kartami zadań. (PAP)

Autor: Olga Łozińska