78 przypadków koronawirusa potwierdzonych w środę na Śląsku dotyczy stricte rodzin górników - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że poza tym regionem nie ma w Polsce innych nowych ognisk.

Jak wynika z porannego raportu MZ, spośród 150 nowych potwierdzonych zakażeń, 78 zostało wykrytych na Śląsku.

Rzecznik MZ podkreślił na konferencji prasowej, że wszystkie te przypadki "dotyczą stricte rodzin górników i pochodzą z wymazów przeprowadzanych na Śląsku w 60 wymazobusach". Poinformował, że od wczoraj trwają badania w kopalni Zofiówka, dzisiaj ruszą badania w kopalni Ziemowit, a jutro w kopalni Marcel. W dwóch ostatnich - podał Andrusiewicz - "mamy kilka i kilkanaście przypadków zakażenia, stąd decyzja o przetestowaniu wszystkich osób tam pracujących". Z kolei w Zofiówce, jak dodał, łącznie potwierdzono już ponad 500 przypadków.

"Do końca tego tygodnia zamierzamy przetestować około 14 tys. górników ze wszystkich tych trzech kopalni" - powiedział Andrusiewicz. Jak również podkreślił, poza Śląskiem nie ma żadnych nowych ognisk zachorowań.

Zauważył jednocześnie, że liczba odnotowanych osób, które wyzdrowiały, przekroczyła liczbę chorujących. I dodał, że gdyby nie Śląsk, to tendencja zachorowań byłaby spadkowa w całym kraju.

W środę MZ poinformowało o 150 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 10 osób. Tym samym łączna ilość zakażonych w Polsce wyniosła 24 tys. 545, a zmarłych 1102.