Około 200 pasażerów – przylatujących i odlatujących – obsłużyło gdańskie lotnisko w poniedziałek, kiedy to PLL LOT wznowiły połączenia krajowe. Narodowy przewoźnik wykonał tego dnia osiem lotów – tam i z powrotem - pomiędzy Gdańskiem a Warszawą i Krakowem.

1 czerwca br. Polskie Linie Lotnicze LOT wznowiły połączenia krajowe.

W Gdańsku pierwsza maszyna narodowego przewoźnika wylądowała po godzinie 8 z pasażerami z Warszawy, a kolejna - około g. 9 - z podróżnymi z Krakowa na pokładzie.

„Po 78-dniowej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, pierwszy rejsowy embraer LOT z Warszawy wylądował w Gdańsku z 25 pasażerami na pokładzie, z Krakowa przyleciało prawie 40 podróżnych” – poinformował na swojej stronie internetowej gdański Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy.

Agnieszka Michajłow zatrudniona w Porcie jako specjalista ds. komunikacji poinformowała w poniedziałek media, że tego dnia samoloty LOT wykonały trzy pary lotów (do i z) na trasie między Gdańskiem a Warszawą, przewiozły też podróżnych w obie strony na trasie między stolicą Małopolski a Gdańskiem.

Michajłow wyjaśniała w rozmowach z dziennikarzami, że w sumie, w ramach ośmiu poniedziałkowych lotów, do Gdańska przyleciało około 100 osób i tyle samo odleciało z gdańskiego lotniska.

Identycznie, jak w poniedziałek, ma wyglądać rozkład rejsów LOT na najbliższe dni.

W związku z epidemią koronawirusa gospodarze gdańskiego lotniska zalecają odprawę online i posługiwanie się elektronicznymi kartami pokładowymi. Podróżni poddawani są badaniu temperatury ciała. Na terenie całego terminalu i w samolotach trzeba nosić maseczkę ochronną zakrywającą usta i nos. Pasażerowie przemieszczający się po terminalu powinni zachować pomiędzy sobą co najmniej 1,5-metrowy dystans.

Gospodarze lotniska proszą pasażerów o dezynfekowanie rąk: na terenie portu znajdą się punkty z odpowiednimi środkami. Lotnisko informuje, że jego obsługa na bieżąco dezynfekuje m.in. klamki, poręcze, przyciski oraz wózki bagażowe.

W 2019 roku gdańskie lotnisko obsłużył w sumie 5.376.120 przylatujących i odlatujących pasażerów. Średnio dziennie było to więc ponad 14,7 tysiąca pasażerów. (PAP)

Autor: Anna Kisicka