Związki zawodowe i inne organizacje reprezentujące prawników odmawiają wznowienia pracy w sądach z powodu braku zabezpieczeń w budynkach przed zakażeniami koronawirusem. Wskazują, że w ok. 300 budynkach sądów krajowych występuje ryzyko infekcji SARS-CoV-2.

Jak poinformował w piątek szef związku zawodowego prawników SMMP Antonio Ventinhas, z braku infrastruktury chroniącej osoby przebywające na salach rozpraw przywrócenie pracy sądów będzie utrudnione i musi odbywać się etapami.

Zgodnie z rządowym planem usuwania restrykcji od poniedziałku w Portugalii powinny ruszyć pierwsze od marca rozprawy w budynkach sądów.

Reklama

“Praca portugalskich sądów będzie przywracana stopniowo z powodu występujących ograniczeń w zapewnieniu bezpieczeństwa przed zakażeniami” - powiedział Ventinhas. Wskazał, że poważny problem stanowią budynki sądów w regionie Algarve, na południu, gdzie wiele sal rozpraw ma zbyt małą powierzchnię.

Zgodnie z wytycznymi rządu przed każdą salą rozpraw w Portugalii konieczne będzie udostępnienie uczestnikom procesu masek ochronnych, żeli do dezynfekcji rąk, a wewnątrz pomieszczenia plastikowych osłon antywirusowych.

Z powodu epidemii koronawirusa praca portugalskiego wymiaru sprawiedliwości została niemal całkowicie sparaliżowana od 16 marca, kiedy rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego, a trzy dni później stan wyjątkowy.

Wprawdzie z danych Sądu Najwyższego Portugalii wynika, że część pracy sądów prowadzona była w formie wideokonferencji, ale w całym kraju od marca odbyło się tylko 10 proc. zaplanowanych procesów sądowych i związanych z nimi dochodzeń.