Resort zdrowia wydał 125 mln zł na bezwartościowe testy antygenowe. Od firmy sprzedającej lotnie kupił po zawyżonej cenie respiratory za 200 mln zł - donosi czwartkowego "Gazeta Wyborcza".

Gazeta zwraca uwagę, że sprawdzanie w Polsce testów antygenowych wypadło źle - ich czułość określa się na 15-20 proc., co oznacza, że wykrywają obecność koronawirusa co najwyżej u co piątego zakażonego. Według "GW", która powołuje się na zestawienia ministerialnych wydatków ujawnionych przez „Dziennik Gazetę Prawną”, resort zdrowia kupił milion koreańskich testów i pięćset analizatorów za 29,6 mln dol. (ok. 125 mln zł) oraz 1,2 tys. respiratorów za 44,5 mln dol. (ok. 200 mln zł). Firma, od której resort nabył respiratory, zajmuje się produkcją motolotni - podkreśla "GW".

Dziennik zauważa, że za jeden respirator resort zapłacił średnio ponad 160 tys. zł, tymczasem dobrej klasy urządzenie specjalistycznej firmy to wydatek 70-80 tys. zł, a jeden z najdroższych modeli - 110 tys. zł.

Ministerstwo zapytane o tę kwestię odpowiedziało, że firma przedstawiła ofertę i uzyskała pozytywną rekomendację CBA. Nie wywiązała się jednak z dostawy w kwietniu i musiała zwrócić zaliczkę.

Według gazety, ministerstwo zleciło też ekspertyzy dotyczące pacjentów zakażonych i podejrzanych o zakażenie - m.in. długości hospitalizacji firmie Żabka Polska. Resort i Żabka zapewniły "GW", że jest to usługa darmowa. "Biorąc pod uwagę ogromne doświadczenie logistyczne firmy i zaawansowane narzędzia do sporządzenia modeli i algorytmów, firma za darmo tworzyła algorytmy związane z zapotrzebowaniem na testy w danym województwie i wykorzystaniem zasobów" - oświadczył resort.