19 irańskich marynarzy zginęło, a 15 zostało rannych w omyłkowym ostrzale ze strony własnych sił marynarki wojennej podczas niedzielnych ćwiczeń w Zatoce Omańskiej - poinformowała w poniedziałek irańska armia, na którą powołuje się telewizja państwowa.

Wcześniej irańskie media podawały, że śmierć poniósł jeden marynarz, a kilkunastu zostało rannych.

Do incydentu doszło w pobliżu portu Bandar Abbas nad Zatoką Omańską, gdzie mieści się główna baza marynarki wojennej Iranu.

Jeden irański okręt omyłkowo trafił pociskiem w drugi podczas ćwiczeń w niedzielę po południu, w wyniku czego śmierć poniosło 19 marynarzy, a 15 odniosło rany - podała irańska marynarka wojenna, na którą powołuje się Reuters.

Fregata Dżamaran (Jamaran) strzelała do celu wypuszczonego przez okręt wsparcia logistycznego Konarak, jednak okręt ten pozostał zbyt blisko celu i został trafiony - przekazał irański nadawca państwowy IRIB.

Agencja prasowa Fars zacytowała niewymienionego z nazwiska przedstawiciela armii, który zaprzecza doniesieniom innych irańskich mediów, że Konarak zatonął. Marynarka wojenna podała w oświadczeniu, że wszczęto dochodzenie w sprawie przyczyny incydentu - przekazała agencja ISNA.

IRIB, na którego powołuje się Reuters, przekazał, że zbudowany w Holandii okręt Konarak, który został zakupiony przed rewolucją islamską w 1979 r., został wyremontowany w 2018 r. i jest wyposażony w cztery pociski manewrujące dalekiego zasięgu.

Z kolei AP informuje, powołując się na irańskie media, że Konarak był w służbie od 1988 roku.

Iran regularnie organizuje ćwiczenia w rejonie strategicznej cieśniny Ormuz, wąskiego ujścia Zatoki Perskiej, przez którą przepływa 20 proc. światowej ropy.

Piąta Flota USA, która monitoruje ten region, nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz - podała AP. Agencja zwróciła uwagę, że media irańskie rzadko informują o wpadkach podczas swoich manewrów. Incydent ten ma miejsce także w czasie zwiększonych napięć między Iranem a USA.