Podczas ostatniej doby w Portugalii na Covid-19 zmarło 26 osób. W sumie liczba ofiar śmiertelnych zakażenia SARS-CoV-2 wynosi 880 – poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju.

Resort odnotował, że w porównaniu do wcześniejszej doby zmniejszył się dobowy bilans zgonów. Przypomniał, że pomiędzy czwartkiem a piątkiem było ich 34.

W ciągu ostatnich 24 godzin wzrosła tymczasem liczba przypadków zakażenia SARS-CoV-2. O ile z czwartku na piątek przybyło 444 nowych infekcji, to już podczas minionej doby zanotowano ich 595.

“Z łącznego grona 23392 pacjentów chorych na Covid-19 wyzdrowiało dotychczas 1277 osób” - poinformował w sobotnim komunikacie resort zdrowia.

Na tydzień przed zakończeniem obowiązywania stanu wyjątkowego w Portugalii nie słabnie polemika w związku z organizacją w sobotę w portugalskim parlamencie obchodów 46. rocznicy Rewolucji Goździków, która w bezkrwawy sposób obaliła konserwatywny reżim salazarystów.

Wprawdzie większość deputowanych nie przybyła na uroczystą sesję parlamentu, ale wielu komentatorów zarzuciło władzom kraju narażanie posłów na zakażenie koronawirusem oraz dawanie “złego przykładu” społeczeństwu, zobowiązanemu do pozostawania w domach w okresie epidemii.

Premier Antonio Costa zapowiedział w piątek, że do 2 maja, czyli daty końcowej obowiązywania stanu wyjątkowego, policja będzie przeprowadzać kontrole drogowe związane z obowiązkową kwarantanną. Dopiero w kolejnych dniach będą stopniowo likwidowane restrykcje, w tym m.in. zakaz podróżowania po kraju w celach turystycznych oraz ograniczenia działalności sklepów, które nie oferują dóbr podstawowych.