Były doradca premiera i koordynator Oceny Skutków Regulacji w KPRM Piotr Patkowski prawdopodobnie zostanie nowym wiceministrem finansów

Z resortu finansów odchodzi właśnie na fotel wiceprezesa Banku Pekao Leszek Skiba. W ministerstwie był Głównym Rzecznikiem Dyscypliny Finansów Publicznych oraz jako wiceminister nadzorował m.in. departamenty: wspierania polityk gospodarczych, efektywności wydatków publicznych i rachunkowości czy prawny. Wcześniej podlegał mu także departament polityki makroekonomicznej. Był jednym z pierwszych, którzy dołączyli do kierownictwa Ministerstwa Finansów po wyborach w 2015 r. Dzisiaj pożegnał się ze współpracownikami w resorcie.

Nie wiadomo czy ten sam zakres obowiązków dostanie nowy wiceminister.

Piotr Patkowski miałby przyjść do gmachu przy ul. Świętokrzyskiej bezpośrednio z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM). Tam od początku stycznia jest koordynatorem Oceny Skutków Regulacji (OSR). Objął to stanowisko po kilkumiesięcznym wakacie. Przed nim zajmował je Jacek Sasin jako szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Patkowski jest także członkiem zespołu programowania prac rządu i bierze udział w posiedzeniach Centrum Analiz Strategicznych.

Patkowski (rocznik 1991) jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz studiów podyplomowych z zakresu zamówień publicznych na SGGW w Warszawie.

Od sierpnia 2018 r. kieruje Departamentu Oceny Skutków Regulacji w KPRM. Jest także wiceprzewodniczącym Rady rządowego think tanku - Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wcześniej pracował m.in. w biurze prawnym Ministerstwa Energii oraz był członkiem gabinetu politycznego Mateusza Morawieckiego zarówno gdy ten był wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów, jak i gdy stanął na czele rządu.

W 2019 r. ubiegał się o mandat poselski z listy PiS, ale do Sejmu się nie dostał.