To pierwsza ewakuacja francuskich pacjentów przeprowadzona z pomocą samolotu wojskowego Niemiec.

Jak poinformowała minister ds. europejskich Amelie de Monchalin w radiu France Inter, do tej pory 80 francuskich pacjentów z koronawirusem zostało przetransportowanych do Luksemburga, Niemiec i Szwajcarii.

„Dziękuję bardzo Niemcom, które mobilizują się, aby troszczyć się o Francuzów, i ucieleśniają (...) Europę, która czuwa nad Europejczykami” – napisała na Twitterze francuska minister ds. sił zbrojnych Florence Parly.

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer napisała w tym samym serwisie: „Jesteśmy po stronie naszych francuskich przyjaciół. Wraz z moją francuską odpowiedniczką Florence Parly uzgodniłyśmy, że niemieckie siły powietrzne przetransportują pacjentów z Covid-19 w poważnym stanie, aby mogli leczyć się w naszych szpitalach wojskowych”.

W sobotę w ramach operacji „Resilience” śmigłowiec NH90 Caiman przetransportował pacjentów z Metz we francuskim regionie Grand Est do szpitala w niemieckim Essen.

W niedzielę dwa pociągi francuskiej kolei dużych prędkości TGV transportowały 36 pacjentów z koronawirusem z Grand Est do regionu Nowa Akwitania.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)