W ciągu ostatniej doby w Iranie o 139 wzrosła liczba zmarłych osób zakażonych koronawirusem - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju. Od początku epidemii zmarło w sumie 2 517 osób, a zakaziło się 35 408.

Oznacza to, że w ciągu ostatnich 24 godzin w Iranie przybyło 3 076 przypadków zakażenia - sprecyzował rzecznik resortu Kijanusz Dżahanpur w irańskiej telewizji państwowej.

Jak przekazał, 3 206 hospitalizowanych osób jest w stanie krytycznym. 11 679 pacjentów zostało do tej pory wyleczonych i wypuszczonych ze szpitali.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Iran pozostaje jednym z największych na świecie i największym na Bliskim Wschodzie ośrodkiem pandemii koronawirusa.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapewniał w sobotę opinię publiczną, że kraj ma mocny system opieki zdrowotnej, który jest w stanie poradzić sobie w przypadku szybkiego rozprzestrzeniania się Covid-19. Zapowiedział, że rząd przeznaczył na walkę z epidemią 20 proc. budżetu, nie ujawniając o jakie kwoty chodzi.

Gospodarka Iranu ponosi duże straty z powodu sankcji USA uniemożliwiających krajowi sprzedaż ropy naftowej i odcinających mu dostęp do międzynarodowych rynków finansowych.

Według najnowszego zestawienia Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore w USA od początku pandemii na świecie odnotowano ponad 607 tys. przypadków zakażeń koronawirusem i ponad 28 tys. zgonów, przy czym najwięcej - 104 tys. infekcji - stwierdzono w USA.

Agencja Reutera w swoim zestawieniu informuje o 551,8 tys. zakażonych i prawie 24,9 tys. zgonów z powodu Covid-19 na świecie. (PAP)